Anasayfa / Emlak / Alacağım Evde Kiracı Oturuyor

Alacağım Evde Kiracı Oturuyor

Alacağınız Evde Kiracı Oturması Durumunda

Evlerin ikinci alımlarında, almak istediğiniz evde sözleşmeli bir şekilde kiracı oturması sıklıkla karşılaşılan ve çeşitli problemlere yol açan bir durumdur. Kiracının kanunen yeni ev sahibinin çeşitli hakları mevcut olmasıyla birlikte, genel ve mevzuat uygulamaların kiracı lehine olduğu söylenebilir. Almak istediğiniz evde kiracı oturuyorsa bundan dolayı, anlaşmanızı evi almadan önce yapmanızı tavsiye ederiz. Anlaşmanız gerektiğinin nedenini yazımızı okuyunca daha iyi anlayabilirsiniz.

Kira Sözleşmesi ve Yasal Olarak Kiracı Tanımı

Sözlü veya yazılı olarak kira durumundan bahsediyorsak, bir kira sözleşmesi var demektir. Borçlar Kanunu kapsamında kira sözleşmesinin kapsamına alınması ile birlikte karşılıklı olarak kira sözleşmesi yapılan bir alacak-borç senedi niteliği kazandı. Sadece ev sahibinin değişmesi, bundan dolayı kira sözleşmesinin koşullarını yerine getiren bir kiracıyı hemen evden çıkarma hakkı vermiyor.

Yasal Olarak Aldığınız Evdeki Kiracıyı Ne Kadar Sürede Çıkartabilirsiniz?

İçindeki kiracı ile yasal olarak evi satın almadan önce bir anlaşma yapmadıysanız ve tapuda kira kontratına istinaden şerh yoksa en geç 1 ay içerisinde tapu devri tamamlanma tarihi içinde bir ihtarname göndermeniz gereklidir. Herhangi bir, bir ay içerisinde ihtarname göndermemiş olmanız daha önce yapılan kira sözleşmesi şartlarını ve süresini kabul ettiğiniz anlamına gelir. Kiracı, ihtarname gittikten sonra kira sözleşme süresi kalan 6 aydan fazla ise en geç 6 ay içerisinde evi boşaltmak zorunda veya kira sözleşmesi bitiminde evi boşaltmak zorunadır. Fakat kiracı yükümlülüklerini bu süreç içerisinde yerine getirmezse, 6 ayı beklemeden ya da kira sözleşmesi bitimini beklemeden çıkarma şansınız da mevcut.

 

Alacağınız-Evde-Kiracı-Oturması-Durumunda
Alacağınız-Evde-Kiracı-Oturması-Durumunda

Evi almadan veya aldıktan sonar öte yandan, kiracı ile bir anlaşma yapmanız durumunda yasal yönden beklemeniz gereken bir süre yok. Fakat mümkün olduğunca yapılacak olan bu anlaşma şahitler huzurunda ve yazılı bir şekilde yapılmalıdır. Aksi durumda sözlü olarak yapılan anlaşmalar bir anlaşmazlık sonucunda ispat açısından çeşitli sıkıntılar yaşatabilir.

Ev kiralanırken ödenen depozitonun geri alınması ise dikkat edilmesi gereken diğer konulardandır. Yeni ev sahibine kira şartları ve kira sözleşmesi devir olduğu için usul olarak tapuda işlemler tamamlandıktan sonra yeni ev sahibine, eski ev sahibi depozitoyu devir etmelidir. Kiracıya, depozito iade edilebilir, ancak bu yöntem doğru bir usul değildir. Eğer eski ev sahibi öte yandan depozitoyu iade etmez veya devir vermez ise hem kiracının hem de yeni ev sahibinin dava açma hakkı doğar.

Kira Sözleşmesine İstinaden Alınacak Konutta Şerh Olması Durumunda

Özellikle uzun vadeli kiralamalarda konutlarda çok sık karşılamamakla birlikte, tapuya kira sözleşmesi süresi boyunca bir geçerli şerh düşülebiliyor. Kiracının yükümlülüklerini yerine getirdiği sürece bu şerh, evden kira sözleşmesi boyunca çıkartılmayacağı anlamına geliyor. Yasal olarak bu şerh ile birlikte tapunun satın alınması durumunda kira sözleşmesinin mevcut şartlarının da kabul edildiği anlamına geliyor. Kendini almak istediğiniz evde oturmak istiyorsanız, tapuda en başta şerh olup olmadığını öğrenmekte fayda var. Çünkü tapuya bir konutta şerh konulduysa 5 yıl ve muhtemelen üzeri vadeli bir kira sözleşmesi vardır.

Eğer almak istediğiniz evde hemen oturmak isterseniz, son bir tavsiye olarak kendiniz kiracı ile karşılıklı görüşüp anlaşmaya çalışın. Emlakçının ya da ev sahibinin hemen çıkacaklar sözüne inanarak ona istinaden evi kesinlikle satın almayın. Çünkü yasal olarak hiçbir şekilde bu sözün bağlayıcılığı yoktur.

 

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

İçindekiler1 Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?1.1 Kredi Notları Neye Göre Veriliyor?1.2 Peki, Kredi Notu Verilirken Nelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir