Anasayfa / Emlak / Asgari ücret ile çalışan konut kredisi nasıl alır

Asgari ücret ile çalışan konut kredisi nasıl alır

Ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Özellikle, kira giderlerinin gelirin büyük bir bölümünü oluşturduğu durumlarda, kira sorunundan ev sahibi olarak kurtulmak istenmektedir. Ancak, düşük geliri olan kişilerin bir evi olması neredeyse imkansız görünüyor.

Asgari ücretin düşük olduğu ülkemizde, asgari ücrete sahip birinin para biriktirmesi ve tasarruf etmesi çok zordur. Bu nedenle asgari ücretin borç para alıp taksitler halinde geri ödemenin en uygun yolu olduğu görülüyor. Bununla birlikte, bugünün koşullarında, bir araya gelerek bulunarak bir ev sahibi olmak için gerekli olan gerekliliği bir araya getirmek neredeyse imkansızdır.

Bu durumda, çalışanların ihtiyaçlarını asgari ücretle karşılamanın ilk yolu banka kredisidir. Ancak asgari ücret konut kredisi olarak verilirse, asgari ücret, asgari ücretle çalışarak, ev kredilerinden ödünç alınabilir ve asgari ücret en fazla olabilir.

Bu yazıda, asgari ücretle çalışan kişilerin konut kredisi alıp alamayacaklarına dair soruya cevap arayacağız. Yani tekrar soruya geri dönersek;

Asgari Ücretli Konut Kredisi Olabilir mi?

Bankalar, konut kredisi için aldıkları krediyi ödeyebileceklerini düşünüyor. Bu anlamda bankaların ilk baktığı şey, kişinin düzenli bir geliri olup olmadığıdır. Gelirin nereden ve nasıl elde edileceği bankayı ilgilendirmez. Önemli olan, kişinin düzenli olarak gelir elde etmesi ve gelirini düzenli olarak gösterebilmesidir. Bu nedenle, ev kredisi çekmek isteyen kişi, banka için asgari ücret veya daha fazla gelir olup olmadığını anlamamaktadır. Bu nedenle çalışanlar asgari ücretle düzenli olarak ev kredisi alabilirler.

Asgari ücret ev kredisi nasıl alabilir?

Asgari ücret için çalışan kişi, bir ev veya konut kredisi almak için bankaya başvurmalıdır. Bu ön başvuru üzerine, bankanın evin değerini ve satın almak istediği kredisini değerlendirmek için uzman değerlendirmesi yapılır. Uzman, konutun krediye uygun olduğunu onaylarsa, banka, evin değerinin% 75’ine kadar kredi sağlayabilir. Bu arada, değerlendirme ücretinden kredi almak isteyen kişinin değerlendirme ücretini ödemesi gerekir.

Evin değerinin tespiti üzerine, banka yukarıda belirtildiği gibi alabileceği krediyi belirler. Bu aşamadan sonra asgari ücretin kredi ile ödenip ödenmeyeceğini görebilir. Bu anlamda asgari ücretin gelir düzeyi, sigortalı olduğu yıl sayısı, düzenli bir geliri olup olmadığı ve kredi derecelendirme konuları yer almaktadır. Bu konularda bir sorun yoksa, asgari ücret ev kredisi olarak verilir. Asgari ücrete verilen kredilerden elde edilen gelirin% 50’sinin kredilendirildiği unutulmamalıdır. Başka bir deyişle, 1400 lira maaş kazanan asgari ücret taksitle 700 lira geri ödenebilir. Elbette, banka ile anlaşırsanız, maaşın% 75’ine kadar kredi taksidi olarak belirlenebilir.

Yüksek miktarda konut kredisi asgari ücretle nasıl çalışabilir?

Asgari ücretle konut kredisi almak isteyenler için verilecek kredi miktarı yüksek olmayacak. Bu nedenle, alınan kredi muhtemelen satın alınacak evin değerini karşılamayacaktır. Peki asgari ücretle yüksek miktarda konut kredisi nasıl elde edersiniz?

Yüksek miktarda kredi almak için, kredi almak isteyen asgari ücretin bankaya garanti vermesi gerekmektedir. Bunun için, araba gibi asgari ücret, bir alan gibi değerli bir eşya, kefile kefil olarak gösterebilir. Bununla birlikte, gösterilecek garantörün düzenli gelirleri ve kredi notları yüksek olmalıdır.

Kefil gösterilirse, hem kefil hem de bankaya karşı borçlu eşit derecede sorumludur. Başka bir deyişle, eğer ana borçlu borcu ödemezse, banka bankaya gidebilir ve borcun ödenmesini isteyebilir. Bu nedenle, krediyi kullanan kişi taksitleri zamanında ödemek zorundadır. Asıl borçlunun taksitleri zamanında ödememesi durumunda, bu borcu ödemek zorunda kalacaktır.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Kirada Otururken Ev Almaya Karar Vermek

Kirada Otururken Ev Almaya Karar Vermek

İçindekiler1 Kirada Otururken Ev Almaya Karar Vermek1.1 En Doğru Karar Ev Almak1.2 Ev Alırken Nelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir