Anasayfa / Haberler / Bağ-Kur Nedir Nasıl İşler

Bağ-Kur Nedir Nasıl İşler

Bağ-kur ilk olarak 1972 yılında kurulmuştur. 2006 yılına kadar hizmet vermiş bir sosyal sigorta kurumudur. Merkezi Ulus, Ankara da’dır. Daha sonra 16 Mayıs 2006 yılında 5502 sayılı kanun çıkartılarak kapatılmıştır. Kapatılmasının sebebi yeni bir kuruluş kapsamı içerisine girmesinden dolayıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile birlikte Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

Bu şekilde sigorta işlemleri şuan SGK denen kurumda sürdürülmektedir. Bağ- kur, kapsamında bulunan sigortalılara malullük, yaşlılık, ölüm ve sağlık sigortası yapmaktaydı. Cenaze masrafları karşılığında toptan ödeme ve sosyal yardım zammı vermektedir.

PRİM KESİNTİLERİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Bağ-kur mevzuatına göre yapılan değerlendirmeler ile sigorta ve aylık maaş hesaplaması yapılmaktaydı. Bunun için esas olarak da 24 gelir basamağı denen bir sistem mevcuttu. Belirlenen göstergeler kullanılıyordu, gösterge tutarı ise 360 dan başlayarak 4020 de bitmekteydi. Bunun tespiti ise her yıl belirlenen bütçe kanunu ile belirlenen kat sayı ile çarpılması ile yapılmaktaydı.

Sigortalı seçtiği gelir basamağı üzerinden ‘si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası olarak alınmaktaydı. Ve oranında da sağlık sigortası primi aylık olarak alınmaktadır. Aynı zamanda sigortalı ilk girişte bir defa olmak üzere seçtiği gelir basamağının ‘i giriş keseneği olarak alınmaktadır. Sigortalı kişi ilk altı basamakta her yıl bir üst basamağa zorunlu olarak yükselmektedir. Ve altıncı basamaktan itibaren de iki veya yıl da bir talep halinde yükseltme işlemi olur. Bu da primler de olumlu veya olumsuz etkiler oluşturabilmektedir.

KİMLER BAĞ-KUR’A TABİDİR

Bağ-kur esnaf ve sanatkârları kapsamına alan bir sosyal güvence oluşturulan kuruluşa verilen addır. Emekli sandığı ve SSK dışında kalmış olan ve herhangi bir işletme ile ortak çalışmayan, bağımsız çalışanların tabi oldukları kurumdur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan idari ve mali olarak özerk olan bir yapıya sahiptir. Konut ve işyeri açma kredisi de sağlamaktadırlar.

BAĞ-KUR’UN ASIL AMACI

Asıl amaç özel sektör gibi şekilde gelir elde edenlerin belli paralar ödeyerek ileriki zamanlarda emekli olmalarını sağlayan sosyal güvence görevi gören kuruluştur. Bağ-kur sahibi olan kişiler sigortalı olarak çalışan kimseler gibi prim ödemek zorundadırlar. Ancak bu şekilde emekli olabilmektedirler. 15 veya 25 yıllık bir prim ödeme süresince prim yatırmaları gerekmektedir. Yapılan ödemeler belirlenen yaş da gelindiğinde bağ-kur emeklisi olarak sisteme geçişi sağlanmaktadır. Önceden gerçekleştirilen sigorta ödemesi bağ-kur da etkisi yoktur. 

Bağ-kur emeklisi olunması için başlangıç zamanı bağ-kur kaydının yapıldığı zamandır. Sağlık ihtiyaçlarının karşılanması sırasında oldukça katkısı vardır. Normalde yüksek fiyatlı ilaçlar uygun fiyatlarda alınması imkânı sağlamaktadır.

2017 BAĞ-KUR PRİMİ NE KADAR OLDU

2017 yılında belirlenen prim miktarları ve oranları açıklandı. 2017 de Bağ-kur prim oranı olarak belirlenen 4.5 olarak uygulanacaktır. Bir yıl ile bu durum sınırlandırılmıştır. Prim miktarında borcu olmayanlara da ek olarak indirim uygulanacağa duyuruldu.

Bu yüzden primleri yatırırken titiz davranmak ve borç bırakmamak en iyisidir. 2017 yılı Bağ-kur primleri en az 613 Türk Lirası ve en fazla olarak da 4600 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Ve geçtiğimiz yıllarda 6 aylık ödeme uygulamasından yıllık ödeme sistemine geçilmiştir. Bu miktarlar da bunun da etkisi vardır.

SSK MI? BAĞ-KUR MU?

Bir SSK emeklisi ile Bağ-kur emeklisinin avantajlarını karşılaştırmak gerekirse, SSK emeklisinin daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Bağ-kur’dan ödenen prim günü 9000 gündür yani bu 25 yıla tekabül eder. SSK’nın ise prim güne kıyasla daha azdır.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Tefeciler Nasıl Çalışır ve Neler Yapar

Tefeciler Nasıl Çalışır ve Neler Yapar

Tefeciler Nasıl Çalışır ve Neler Yapar? 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 241. Maddesi; Tefeciliğin tanımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir