Anasayfa / Soru Cevap / Bağ-kur Nedir

Bağ-kur Nedir

Bağ-kur 1972 yılında kuruldu. 2006 yılına kadar hizmet veren bir sosyal sigorta kurumudur. Merkez Ankara’dadır. Daha sonra 16 Mayıs 2006‘da 5502 sayılı Kanun yürürlüğe girdi ve kapatıldı. Kapanmanın nedeni, yeni bir organizasyonun dahil olmasından kaynaklanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir. Bu sayede SGK adı verilen kurumda sigorta işlemleri yapılmaktadır. Bağban, sigortalılara hükümsüzlük, yaş, ölüm ve sağlık sigortası sağlayabildi. Cenaze masrafları için toptan ödeme ve sosyal yardım artışı sağlar.

Bağ-kur mevzuatına göre yapılan değerlendirmelerde sigorta ve aylık maaş hesaplamaları yapıldı. Bunun için “gelir” denilen bir sistem vardı. Göstergeler kullanıldı, gösterge miktarı 360’dan başlayarak 4020’nin üzerindeydi. Belirleme, her yıl belirlenen bütçe kanunu tarafından belirlenen sayı ile çarpılarak yapıldı. Sigortalı, seçtiği gelir seviyesine göre geçersizlik, yaşlılık ve ölüm sigortası olarak alındı. Ve sağlık sigortası primi oranı aylık olarak alınır.

Aynı zamanda sigortalının ilk adımı ağ i bir olarak seçilmiştir. Sigortalı şahıs ilk altı adımda her yıl bir üst seviyeye yükseltmek zorundadır. Altıncı adımdan itibaren iki veya daha fazla yıl içinde bir yükseltme yapılacak. Bunun ayrıca primler üzerinde olumlu veya olumsuz etkileri olabilir.

DSÖ, esnaf ve sanatkarları kapsayan bir sosyal güvenlik kurulmasına verilen addır. Herhangi bir işle işbirliği yapmayan emeklilik fonu ve SSK hariç bağımsız çalışanların tabi olduğu kurumdur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı idari ve finansal özerk bir yapıya sahiptir. Ayrıca konut ve işyeri kredisi sağlarlar.

BAG-KUR’I ASIL AMACI Özel sektörün temel amacı, örneğin emekli olmak için belli miktarda para ödeyenlerin gelirleri gibi sosyal güvenlik sağlayan gelir. Sigortalı çalışanlar prim ödemek zorundadır. Sadece bu şekilde emekli olabilirler. 15 veya 25 yıl prim ödemesi için prim ödemek zorundadırlar. Ödemeler belirlenen yaşta yapıldığında, tahvil emekli emekli olarak sisteme geçiş sağlanmaktadır. Daha önce yapılan sigortanın tahvil etkisi etkisinin etkisi yoktur.

Emeklilik-bono emekliliği için başlangıç ​​zamanı, bono değişim kaydının yapıldığı zamandır. Sağlık ihtiyaçlarını karşılamada büyük katkısı vardır. Normalde, yüksek fiyatlı ilaçlar uygun fiyatlarla temin edilebilir.

2017 ÇOK AMAÇ-KUR PREMİUM NASIL ÖDÜLLENDİRİLDİ 2017 yılında prim tutarları ve oranları açıklandı. 2017 yılında tahvil faiz oranı prim oranı 4,5 olarak belirlenecek. Bir yıl ile bu durum sınırlıdır. Ek olarak prim tutarı bulunmayanlara ek olarak indirim açıklandı. Bu nedenle, primleri yatırırken titiz olmamak ve borç para vermek en iyisidir. 2017 yılında Bağ-Kur primleri en az 613 Türk Lirası ve 4600 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Ve son yıllarda, yıllık ödeme sistemi 6 aylık ödeme uygulamasından değiştirilmiştir. Bu miktarların da bir etkisi vardır.

Bir SSK emekli ile Bağ-kur emeklinin faydalarını karşılaştırırsak, SSK’nın emekli olmasının daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Bağ-kur’un ödediği prim 9000 gün, bu da 25 yıla denk geliyor. SSK premium günden az.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

İçindekiler1 Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?1.1 Kredi Notları Neye Göre Veriliyor?1.2 Peki, Kredi Notu Verilirken Nelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir