Anasayfa / Bankalar / Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?

Ekonomik nedenlerden dolayı, bireyler zaman zaman kredi ya da kredi kartı borçlarını ödemekte zorluklar yaşayabilmektedir. Bu duruma sebep olan şey, ekonomik zorluklar olduğu kadar, kredi kartlarını sağlıklı bir şekilde kullanmamakta olabilmektedir. Peki, ödenmeyen banka borcu için nasıl bir süreç uygulanır? Ya da banka borcu zaman aşımı süresi nedir? Ya da aşım süresi var mıdır? Gibi sorular, bu durumlar karşılaştığımız zaman kafamızı kurcalayabilir. Bu nedenle, yasal süreçle alakalı bilgi sahip olmak ve olaya bilinçli bir şekilde yaklaşmakta fayda vardır.  Ödenmeyen banka borcu zaman aşımı süresi, devlet tarafından borç kanunları dahilinde belirlenen süredir. Bu süre, 10-20 yıl süreyi kapsar. Fakat, banka borçları için hiçbir şekilde, zaman aşım süreci uygulanmaz. Banka borç birimleri, gerekli takip doğrultusunda, borç tutarını faiziyle beraber haciz yöntemleriyle almaktadır.

 

Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı

Banka borçları, kredi, kredi kartı, kmh  gibi hesaplardan oluşmaktadır. Her banka için geçerli olarak, üç ay üst üste borcunuzu ödemezseniz, bankanın borç takibi dahilinde avukatları size tebligat gönderir. Tebligat içeriğinde, size tanınan süre zarfında, borcunuzun tamamını ödemeniz gerektiği bildirilmiş olur. Bu süreç zarfında, bir hafta içinde itiraz etmediğiniz takdirde borcu kabul etmiş olursunuz ve ödemeniz gerekir. Banka borcu zaman aşımı süresi nedir?  Size tanınan süre dahilinde, borcunuzu hala ödemezseniz, ilamlı icra takibi başlatılır. Bu şekilde, zaman aşımı süreci başlamış olur.

 

 

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir
Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

 

 

Zaman Aşımı Uygulanır Mı?

İcra takibi işlemiyle, zaman aşımı süresi başlar. Banka borcu zaman aşımı süresi nedir? 10 – 20 yıl gibi bir zaman aşımı bulunur. Fakat, ödenmeyen borçlar için bankaların borç birimleri, bir süre sonra, borcunuzu varlık şirketlerine devreder. Devredilen borcunuz için, bundan sonraki süreci, ilgili borç takibi şirketinin avukatları ilgilenir. Bu durumda, yeni alacaklı olan, banka değil de başka bir şirket olur. Küçük bir miktar dahi olsa, bunun için sizinle her gün iletişime geçilir. Ve borcunuzun ödenmesi için,  belirli aralıklar ile süre tanınır. Hala ödemediğiniz takdirde, adınıza ait maaş hesabı ya da vb. hesaplara bloke uygulanır. Taşınmaz ya da taşınır varlıklarınıza haciz işlemi yapılır.

 

 

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar

Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir

İçindekiler1 Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir1.1 Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar1.2 Emekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir