Anasayfa / Soru Cevap / BES Devlet Katkısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

BES Devlet Katkısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bireysel Emeklilik Sistemi olarak da bilinen BES, uzun yıllar emekli olduktan sonra ek gelir elde etmenizi sağlayan bir sistemdir. Seçtiğiniz fonları değerlendirerek, sisteme olan katkınız takdir edilir. BES devlet katkısı sayesinde, sistem avantajlı bir tasarruf aracı haline gelir.

Sistemde 10 yıl kalıyorsanız veya 56 yaşını doldurmuşsanız, emekli aylığı almaya hak kazanacaksınız. Bu süreden sonra tasarruflarınızı ömür boyu veya belirli bir süre içinde aylık taksitler halinde biriktirmek isterseniz alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın ve% 25 devlet katkısından yararlanılır.
BES’nin katkısı nedir?
Devlet Katkısı Ne Zaman ve Nasıl Alınır? BES’nin devlet katkısı, katılımcının ödediği katılımcının% 25‘ini emekliliğin hesabına öder. 18 yaşını doldurmuş Özel Emeklilik Sistemi dahilindeki Türk vatandaşları devlet katkısından yararlanabilirler. % 25 devlet katkısı, yatırım yaptığınız paraya ek bir katkı sağladığından, son yılların popüler tasarruf araçlarından biri haline gelmiştir.

BES Devlet katkısı, düzenli mevduat ödemeleri için avantajlı bir tasarruf aracıdır. Örneğin, bireysel emeklilik hesabınıza 500TL ödediğinizde, aylık 125 TL devlet hesabınıza katkıda bulunur. Bu bakımdan, BES’e ödediğiniz katkı arttıkça, devletin katkısı da artar.

Devlet Katkısını İzleyen Kim?
Sigorta şirketleri yapmış olduğunuz katkı payını Emeklilik İzleme Merkezi’ne bildirir ve hesaplanan devlet katkısı bireysel emeklilik hesabınıza ödenir. Devlet katkınız ve katılım ödemeleriniz sigorta şirketi tarafından alınır ve ayrı hesaplarda tutulur.

Ödemeler ve devlet katkıları sigorta şirketinizin sağladığı ekranlarda bulunabilir. Bu sayede birikmiş paranızın mevcut durumunu kontrol ederek tasarruf planınızı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Devlet Katkısından Yararlanmak için
Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmak isteyen kişiler kesintiye uğramaz, ancak devlet katkısından yararlanmak için sistemde en az 3 yıl kalmanız gerekir.

Devlet katkısına ne kadar hakkınız olduğunu belirlemek için, sistemde kalış sürenize göre kademeli bir düzenleme vardır.

3 yıldan az olması durumunda devlet katkısı yararlanılamaz.
Devlet katkısının% 15’ine kalan 3 yıl,
Devlet katkısının% 35’i,
10 yıl kalan, ancak 56 yaşında olmayanlar devlet katkısının% 60’ına sahip olacaklar.
Sistemde 10 yıl kaldıktan sonra ölüm ve sakatlık gibi nedenlerden dolayı 56 yaşında veya sistemi terk etmiş olanlar tüm devlet katkısına hak kazanıyor.
Bireysel emeklilik sistemine kayıt olun ve geleceğinizi güvence altına alın.

Birden fazla Otomatik BES sözleşmesi yapılabilir mi?

Evet, birden fazla işverenle çalışıyorsanız, tüm işverenlerin Otomatik BES planına dahil edileceksiniz. Bu durumda, hakkınız olan devlet katkısı, sözleşmeler arasındaki tüm sözleşmelere yatırdığınız toplam katkının dağılımına göre bölünür.

OKS kimleri kapsayacak?

45 yaşın altındaki kamu ve özel sektör çalışanları işverenleri tarafından sisteme dahil edilmektedir.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

İçindekiler1 Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?1.1 Kredi Notları Neye Göre Veriliyor?1.2 Peki, Kredi Notu Verilirken Nelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir