Anasayfa / Soru Cevap / BES’teki Birikimleri Teminat Göstererek Kredi Çekebilir miyim

BES’teki Birikimleri Teminat Göstererek Kredi Çekebilir miyim

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) bulunduğu zaman, pek çok şey endişe etmeye başladı. Bireysel emeklilik sisteminde bu hususların ilki, bankanın gelir sayısından kredi alacağının garantisini göstererek. Özellikle kredi için garantör bulmakta zorlanan ancak BES birikimine sahip olanlar bu konuyla yakından ilgileniyorlar. BES’te teminat göstererek kredi çekmek mümkün müdür?

Birikmiş mevduatların teminatını göstererek kredi çekmek mümkün müdür?
PPS sistemi zorunlu olduğu için, PPS hesaplarında para birikmeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde BES’ten belirli bir süre çıkmak mümkün olacak. Bu nedenle, kredileri geri alabilmek için, ipotek, kefil veya teminat olmayan kişiler gibi rehin, tasarruflarının çözümü olacaktır. Başka bir deyişle, BES tasarruflarını garanti ederek kredileri çekmek mümkündür.

Nasıl çekilirler?
BES’teki tasarrufunuzu garanti altına alarak kredi yapmak mümkündür. Bu yöntemle geri çekilmek isteyenler bu adımları izlemelidir;

Öncelikle, bireysel emeklilik sistemindeki tasarruf miktarını belirten bireysel emeklilik şirketinden bir makbuz alın. Bu makbuz ile kredi çekmek istediğiniz bankayla iletişime geçin. Bireysel emeklilik sisteminde birikiminizi almak istediğiniz kredi müdürü ile anapara ödenecek faizleri karşılayacak miktarda paya sahip olduğunuzdan emin olun. Bu yüzden banka, şirketten BES şirketiyle mukabil olarak tasarruflarınızı rehin koymasını isteyecektir. Şirket rehin talebini onaylarsa, kişisel emeklilik tasarruflarınızı taahhüt ederek bankadan kredi çekebileceksiniz.

Bireysel emeklilik sistemi tasarruf tutarından kredi çekmek mümkün müdür?
Örneğin, bireysel emeklilik sisteminde 100.000 TL olduğunu varsayalım. Anapara, faizle 100.000 TL para çekme şansınız var mı? Elbette, krediniz böyle değil. Çünkü bireysel emeklilik tasarruflarının tümü mümkün değildir. Rehine ile ilgili mevzuat düzenlenmiştir. Bireysel emeklilik sistemindeki tasarruflar kısmen kapatılabilir ve son ay için geçerli olan brüt asgari ücret ve haciz işlemleri ile çarpılabilir.

Ortaya çıkan sonuç, kapatılmayan kısımdır ve bu kısım biriken paradan çıkarılır. Kalan kısım daha sonra kapatılabilir. Bankalar bu formülü izleyerek BES tasarruflarının tümüne kredi vermemektedir. Müşterilerin kredi durumu; risk durumu, mevcut gelir durumu ve kredi notu dikkate alınarak belirlenir.

Banka, BES tasarruflarını teminat olarak kabul etmek zorunda mı?
Bankalar, bireysel emeklilik sisteminde tasarruf teminat olarak kabul etmek zorunda değildir. Bu anlamda bile, yasal bir zorunluluk yoktur. BES şirketi tasarruflara bir taahhütte bulunabileceğini ifade ederse ve müşteri krediyi ödemezse, mevcut tüm tasarrufların sona erdirilebileceğini kabul ederse, BES tasarruflarını garanti olarak kabul edebilir. . Müşteriler bu gibi durumları dikkate almalıdır.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

İçindekiler1 Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?1.1 Kredi Notları Neye Göre Veriliyor?1.2 Peki, Kredi Notu Verilirken Nelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir