Anasayfa / Bankalar / BSMV Nedir, Nasıl Hesaplanır

BSMV Nedir, Nasıl Hesaplanır

BSMV Nedir, Nasıl Hesaplanır?

BSMV, Banka Sigorta Muamele Vergisi’nin kısaltılmış halidir. Kredi çektiğiniz zaman bu kredi faizi üzerinden %5 oranında alınarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarılmaktadır.

Bankaların yaptığı işlemler sonucu ödemesi gereken bir vergi türü olarak geçer. Ancak BSMV bazı durumlarda müşteriler tarafından da ödenebilmektedir. Konut kredisi haricinde diğer kredi işlemlerinizdeki faiz üzerinden hesaplanarak alınmaktadır.

Merkez bankasının talimatları doğrultusunda kredi işlemlerindeki faiz oranlarından oluşan vergiyi banka aracılığıyla müşteriden tahsil edilmesi olarak bilinir. Taşıt ve ihtiyaç kredilerinizde %5 BSMV vergisi uygulanırken, konut kredisine yansıtılmamaktadır.

 

BSMV Nasıl Hesaplanır?

Krediler sadece anapara üzerinden değil vergi ve faizler dahilinde oluşuyor. Faiz miktarları her ay taksitlerinizde farklılık gösterir. BSMV vergisi devlet tarafından tahsil edildiği için geri alınması mümkün olmamaktadır. Öncelikle BSMV hesaplaması yapabilmeniz için ödeme planınızın olması gerekmektedir. Bu ödeme planlarına bankaların web siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz. BSMV tutarını hesaplayabilmeniz için ödeme planında aylık taksit oranlarınız olacaktır. Her bu oranlar değişmektedir. Sonucu bulmak için aylık faiz tutarınızı kontrol edip bu tutar ile %5 faiz oranını çarpmanız gerekiyor. Bu şekilde çıkan sonuçtan ne kadar kesinti yapıldığını inceleyebilirsiniz. Anapara ve faiz tutarı her ay değişse de taksit tutarınız aynı olacaktır. Ancak BSMV tutarında azalma görülecektir. Kısaca yapmanız gereken ödeme planında gördüğünüz sonucu 0,05 ile çarpmaktır. Bu sayede çıkan sonucu teyit edebilirsiniz.

 

BSMV Hangi İşlemlerde Alınır?

BSMV vergisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredilerinin yanı sıra bazı işlemlerde de alınmaktadır. Banka Sigorta Muamele Vergisi’nin hangi işlemlerden tahsil edildiğini aşağıda sıralayalım;

  • Kredi kartı faizleri
  • Kredi kartı yıllık aidatları
  • Hesap işletim ücretleri
  • Kredi ödemesi faizlerinde
  • Vadeli mevduat hesaplarında
  • Hisse senedi komisyonları
  • Çek ve senet işlemleri
  • Döviz işlemlerinde
  • Kiralık kasa
  • Kredi notu sorgulama

Yukarıda belirttiğimiz bankacılık ürünlerinde BSMV vergisi alınmaktadır. Konut kredileri için BSMV vergileri kaldırılmıştır. Bankaların vermiş oldukları hizmet sonucu nakit ya da hesap üzerinden alınan paralar BSMV dahil tutulmuştur.

 

 

BSMV Nedir
BSMV Nedir

 

 

Bankaların tüketicilerden BSMV ücreti tahsil ettiği bir takım işlemler olduğunu da belirtebiliriz.

EFT işlemlerinde, ATM ya da mobil bankacılık olsun eft masraflarına ek olarak BSMV ücreti işlem tutarı üzerinden alınmaktadır. Aynı şekilde havale masraflarına ek olarak işlem tutarı baz alınarak BSMV tahsil edilmektedir.

Kredi kartı ekstrelerine yansıtılarak yine kart üzerinden BSMV ücreti alınmaktadır. Kredilerde vergi indirimi kapsamında kapatılan borçlarda yine erken kapatılan paranın içerisine BSMV ücreti dahil edilmektedir. Kredi kartı ödemelerinde gecikme yaşanması durumlarında yine gecikme faizi üzerinden BSMV alınır.

Şans oyunlarına para aktarma işlemi sonrasında masrafa ek olarak alınan BSMV bulunmaktadır. Bankalar tarafından çek tahsilatları yapılması sonucu çek tahsil masrafları üzerinden de BSMV alınmaktadır. Limit üzeri para çekme işlemlerinde komisyona ek olarak BSMV tahsil edilmektedir. Dekont ya da ekstre taleplerinizde eskiye yönelik işlemlerde masrafa dahil edilen BSMV olmaktadır.

Bu belirttiğimiz işlemler ve daha bir çok süreçte BSMV uygulanabilmektedir. Devlete ödenen vergiler dahilinde yer aldığı için geri ödemesi bulunmadığını belirtmek isteriz.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar

Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir

İçindekiler1 Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir1.1 Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar1.2 Emekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir