Anasayfa / Nedir / DASK Nedir

DASK Nedir

DASK Nedir ?

  • Evlerinizi depremlere karşı korumak
  • Mali zararlarınızı DASK biriktirme fonundan karşılamak
  • Ülkemizin doğal afet maliyetlerini azaltmak.
  • Kentsel inşaatta düzen sağlamak.

DASK Nedir Zorunlu deprem sigortası olarak bilinmekle birlikte, TCIP (Doğal Afet Sigorta Kurumu), tüm doğal afetlere karşı korunmayı amaçlamaktadır. Doğal afet fonu mantığı ile kurulmuş ve yasal düzenlemelerle zorunlu hale getirilmiştir.

DASK, 17 Ağustos 1999 tarihli Marmara depremi sonunda gündeme geldi. Kurumsal temeller atılırken, yasal düzenlemelere uymaları sağlandı.

Zorunlu Deprem Sigortası Hesaplama
Sabit felaketler doğal afet sigorta kuruluşları tarafından belirlenmesine rağmen, bu sabit fiyatlara 15 farklı değişken koşulu eklenmiştir. Bu nedenle, her konut için farklı bir fiyat ortaya çıkmaktadır. Bilindiği gibi ülkemiz 5 ayrı sismik bölgede ve risk derecesi değişiyor. Doğal, beşeri ve ekonomik bölgelerin özellikleri, ikamet yaşı, malzeme ve yerleşim yerleri de hesaplama kriterlerini etkiler. Diğer doğal afet unsurları da kriterler arasındadır. Anlaşılacağı gibi, bir sigorta şirketine vereceğiniz bilgilere dayanarak zorunlu deprem sigortası hesaplamaları yapmak mümkündür.

Neden DASK

Son yıllarda ülkemizde ve dünyada doğal afetlerde önemli bir artış yaşanmıştır. Bu tespitin yanı sıra, kentleşmenin bozulmasına, kalitesiz malzemelerin ve kiranın kullanılmasına şehirlerimizi tehdit ediyor. Eviniz sağlam olabilir, ancak mahalle ve şartları onu tehdit edebilir. Dahası, doğal afetlerin size zarar vereceği zaman belirsizdir. DASK sizi bu belirsizliğe karşı korumak için kurulmuştur.

Kapsam Dışı Yapılar

Yasal düzenlemeyle zorunlu olan DASK, bazı yapıları kapsamamaktadır. Bunlar;

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar

Köyün ortak alanları.

Fabrika, sanayi ve tüm ticari alanlar

İzinsiz proje ve mühendislik hizmeti yoktur

TSK bölgesi ve binaları.

Mezarlık, yol, köprü, park ve bu alandaki tüm yapılar gibi alanlar

Mevzuat ve yıkımı durdurma kararına veya inşaatı durdurma kararına aykırı olan inşaatlar DASK tarafından kapsanmamaktadır.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Paykasa Nedir

Paykasa Nedir

Paykasa Nedir ? Günümüzde birçok kişi paykasa kartı satın alıyor. Çünkü bir web sitesinden alışveriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir