Anasayfa / Bankalar / Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Doğum borçlanması; yasal kanunlara göre Sosyal Sigortalar Kanunu 4/A, 4/ B, 4/ C maddeleri gereği statüye göre; SSK’lı ve Bağkur’lu ya da Emekli sandığına göre sigortalı olan çalışan kadınların, doğum sonrası yaralandıkları geri dönüşlü borçlanma hizmeti diyebiliriz. Yasa gereği ve hizmet açıklaması doğrultusunda, doğumdan önce sigortalı olan kadın, doğum sonrası izin hakkını kullandığı için bu kapsamda, SSK ya da Bağkur’a borçlanır. Yani doğum izni doğrultusunda, çalışmadığı süre boyunca primlerine çocuk sayısına göre borçlanır. Fakat yasalara göre, 3 çocuğu olan kadının doğum borçlanması doğrultusunda ödediği prime sayısına göre erken emekli olma ihtimali de bulunur. 3 çocuklu kadının ödediği prim borçlanması, 2160 güne uzatılabilir. Bu doğrultuda, doğum borçlanması için kredi veren bankalar; İş bankası, Ziraat bankası, Halkbank şeklindedir.

 

Doğum Borçlanması

Doğum borçlanması; kadınların doğumdan sonra, kullandıkları doğum izni doğrultusunda ödenmeyen primlerini kapsar. Çalışmadıkları süre boyunca, primleri ödenmeyeceği için, hizmet borçlanmasına girmiş olurlar. Bunun sonucunda, çocuk sayısına göre, prim ödemelerini borçlanma doğrultusunda yapabilirler. Doğum borçlanması, doğum öncesi izin ve doğum sonrası izinleri kapsar. Her çocuk için en fazla 2 yıl ( 24 ay ) prim borçlanmasına girebilir. 3 çocuk içinse, 2160 gün kadar olabilmektedir. Günümüzde doğum borçlanmasına çözüm sağlamak içinse, bazı bankalar krediler sunar. Bu şekilde doğum borçları yüksek olan kadınlar rahatlıkla ödemelerini gerçekleştirebilir. Doğum borçlanması için kredi veren bankalar ile sizlerde prim ödemeniniz rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

Doğum Borçlanması Nasıl Olur

Doğum borçlanması için gerekli şartlar şöyle:

  • Doğum yapan kadının, doğum öncesinde sigorta girişinin yapılmış olması gerekir. Staj, çıraklık gibi durumlarda yapılan sigorta başlangıçları da kabul edilir.
  • Doğumdan sonra, doğum izni bulunan kişinin adına prim ödemesinin yapılmamış olması gerekir.
  • Borçlanacağı prim süresince, bebeğin dünyaya sağ gelmiş olması ve doğum izni süresince bebeğin hayatta olması gerekir.
  • İlk doğumdan sonra, iki sene dolmadan, ikinci defa doğum yapan kadın, ilk doğumu ve ikinci doğuma kadar olan süre doğrultusunda; ikinci doğum süresindeki hakkı olan 24 ay kadar aynı şekilde borçlanabilmektedir.

 

Doğum Borçlanması Ödeme

Doğum borçlanması hesaplandıktan sonra, ödemeleri taksit olarak ödeyemezsiniz. Borçlanma tutarını, nakit şekilde banka ya da PTT veznelerinde yapılmaktadır. Ayrıca; borçlanmanızı hesaplatarak, yarısını ya da belirli bir miktarını ödediğiniz takdirde, ödediğiniz gün kadar borçlanma koşullarını yerine getirdiğiniz dikkate alınarak, sadece ödediğiniz tutar kadar priminiz sayılacağı belirtilmektedir.

 

 

Doğum Borçlanması
Doğum Borçlanması

 

 

Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar doğrultusunda, yüksek miktarda borçlanmanız varsa rahatlıkla nakit ödemenizi yapabilirsiniz. Halkbank, iş bankası ve ziraat bankası doğum borçlanmasına kredi vermektedir. Sigortalı her kadın, doğum sonrası doğum iznine hakları kapsamında çıkabilir ve prim ödemelerini doğum borçlanması yasası kapsamında ödeyebilmektedir. Böylece, 3 çocuk için sağlanan prim ödemesi en fazla 2160 gün olduğu için erken emeklilik avantajından da yararlanabilir. Kimileri için bu borçlanma durumu böylece, bir avantaja dönüşebilmektedir.

 

Doğum Borçlanması Hesaplama

Doğum borçlanması hesaplama yöntemi; sigortalı kadınların primleri esas alınarak günlük kazançları doğrultusunda alt ve üst sınır belirlenir. Alt ve üst günlük kazancın ortasında olacak şekilde; günlük kazancın % 32’si civarında hesaplanmaktadır. Ayrıca isteğe göre; hesaplamalar günlük kazancın en alt sınırı veya en alt sınırı doğrultusunda belirlenebiliyor. Bu nedenle, kişinin borçlanma tutarı ekonomik dengesine göre de belirlenmiş olmaktadır. Günlük kazancınız kapsamında, doğum borçlanmanızı alt ya da üst sınırdan hesaplatabilirsiniz.

 

 

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir