Anasayfa / Döviz / Döviz veya altına yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Döviz veya altına yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Döviz veya altına yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Döviz ya da altın gibi değerli metallere yatırım yaparken bilmemiz gereken en önemli bilgi, bunların hepsinin piyasadaki arz-talep dengesi içinde arttırılması ya da azaltılmasıdır. Piyasada belli miktarda döviz ve altın var. Bu nedenle, bir dönemde dolar gerekirse, dolar değeri artacaktır. Örneğin, bankaların faiz oranları arttığında, doların piyasa değeri uygulanan faizden düşükse, faiz faiz çeker.

Benzer şekilde, uluslararası arenadaki altının değeri arttığında, yabancı parayı satarak yabancı parayı dönüştüreceği için yabancı para değeri azaltılabilir. Dikkat çekmek istediğimiz nokta şudur: yatırım, o zaman pazarda neyin gerekli olduğunu belirlemeye ihtiyaç duyar. Bu manada;

Her yılın sonunda, merkez bankaları arasında para değişimi olacak ve dış borçların ödenmesi gündemde olacağından dolar ve euro değerlerinde artış yaşanacaktır. Nitekim, 2017 yılının sonunda merkez bankası 3,86 olacaktır.
Türkiye, özellikle yaz döneminde, düğün törenleri gibi doğru olaylar altında talepte artış yaşandığını belirtti. Bu nedenle, yaz aylarında bir artış olur.

Ülkemiz aynı zamanda yurtdışına göç etmiş bir ülkedir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında yurt dışına göç eden vatandaşlarımız tatil için ülkeye gelir. Benzer şekilde, yaz döneminde turist sayısında da artış var. Bu nedenle, ülkeye döviz de sağlanmaktadır. Bu, para biriminin yaz döneminde değerini kaybetmesine veya en azından artış eğilimine girmemesine neden olur.

İhracat ve ithalat aynı zamanda para biriminin değerini de etkiler. İhracatta bir artış varsa, yani mallar ülkemizden yurt dışına satılırsa, satılan mallar karşılığında ödenecek olan ülkeye bir dolar girişi olacaktır. Bu doların değerinde bir düşüşe neden olacaktır. Öte yandan, eğer ülke yurt dışından mal ithal ederse, bu kez ödemeler doların üzerinde olacak, ülkede dövizde düşüş yaşanacak ve dolar doların değerini artıracak. Bu nedenle, ithalat ithalattan azsa, doların değeri yüksek olacaktır.

FED’in faiz oranındaki artış, diğer ülkelerde doların değerinin artmasına neden olacak, uluslararası piyasada dolaşımda olan doların ABD bankalarına olan faiz depozitolarıyla sonuçlanması bekleniyor. Bu nedenle, FED’in dolar bağımlı ülkelerdeki faiz artırımlarını takip ederek, doların yatırılması durumunda kar etmek mümkündür.

Burada açıklamaya çalıştığımız birkaç nokta ile yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta. Elbette, burada yazılı olan bilgilerin yüzde yüz doğru olduğunu iddia etmek doğru olmaz; ama en azından bu bilgi size rehberlik ediyor.

Fikirlerinizi bizimle de paylaşabilirsiniz.
Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Dolar neden düşüyor

Dolar neden düşüyor

Yorumlara göre, özellikle ithalat ve ihracatı Çin dışındaki dolara bağımlı kılan Asya ve Avrupa ekonomilerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir