Kategoriler
Finans

Eğer Geçmişte Netflix Hissesi Satın Alsaydınız Şimdi Milyarderdiniz!

Evet, başlığı yanlış duymadınız. Daha öncesinde böyle bir şey gerçekti ve çok ucuz fiyatlara Netflix hissesi satın alıp bugünü bekleseydiniz belki de şuanda Dünya’nın en zengin isimleri arasında yer alıyordunuz. Fakat Netflix’in bu kadar çok değerleneceğini kim bilebilirdi ki? Hiç kimse. Daha öncesinde adını bile duymadığımız bir firmanın günümüzde bu kadar çok yükselişe girmesi beklenemez veya tahmin edilemez bir durum. Borsa ile ilgilenen kişilerin bu durumu daha iyi bir şekilde idrak etmesi gerekiyor. Her neyse sizlere neden Netflix hissesi almanız gerektiğini açıklayalım…

 

Netflix Hisse Senedi Fiyatı

İlk önce Netflix nedir? Sizlere bunu açıklayalım. Netflix bir dizi, bir film izleme sitesi ve uygulamasıdır. Şuanda Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avrupa’nın bir çok ülkesinde aktif bir şekilde hizmet vermektedir. İlk olarak 1997 yılında kurulmuştur ve merkezi Kaliforniya’dır. Şirket 2009 itibariyle daha fazla değerlenmeye başlamıştır. O yıllarda 100 bin adet farklı farklı dizisi, filmi bulunuyordu ve 10 milyon abonesi vardı. Günümüze bakılınca Netflix için şuanda bu sayılar gerçekten gülünç. Her neyse şimdi neden buna öncesinde yatırım yapmanız gerektiğini açıklayalım.

1997 yılında kurulan bu şirket o zamanlar çok mu değerliydi? Hayır. 5 veya 10 dolar vererek şirkete ortak bile olabilirdiniz. Her şey 2009 yılında değişti. Sistem abonelikli sisteme geçirilince insanlar büyük bir akım yaptı ve Netflix’in ismini duyurup bir anda yükseltmeye başladılar. Tabii birde Netflix borsa da açık bir şekilde yatırım alabilecek bir şey olduğu için hisse senedi fiyatları da aynı şekilde yükselişe geçti. Şuanda tahmini olarak çok çok küçük bir hissesi 150 dolardan başlıyor. Ayrıca bilmeniz gereken diğer bir şeyse; ‘’Netflix 2007 yılında 1 milyarıncı satışını yaptı ve 2011’de son olarak ölçüldüğü zaman 26 milyon abonesi vardı.’’ 2015’de bu abone sayısı tekrardan yükselişe geçti ve bir anda 58 milyona kadar yükseldi. 2015’in Ekim ayında ise hızlı bir yükselişe daha tanık olup veritabanında 70 milyon tane abone bulunuyordu. Eminim bu dediklerimizle bile neden Netflix’e yatırım yapmanız gerektiğini daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir