Anasayfa / Bankalar / Eşya Kredisi Nasıl Alınır ve Nedir?

Eşya Kredisi Nasıl Alınır ve Nedir?

İhtiyaç Kredisi

                Bankaların bireysel kullanım alanında ihtiyaç kredisi kısa vadeli ve düşük tutardaki ihtiyaçlar için sağlamış olduğu kredidir. Bu ihtiyaç kredisinin çeşitleri; Eşya kredisi, ipoteksiz ihtiyaç kredisi türleri, eğitim kredisi, evlilik kredisi, tatil kredisi, ipotekli ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi şeklinde sıralanabilir. İhtiyaç kredilerinden eşya kredisi de bu gruba dâhildir. Evlilik döneminde özellikle birçok eşyayı bir arada almak zorunda kalan çiftler, tutmuş olduğu ev üniversite öğrencileri ve evini yenilemek isteyenler bu krediye başvurmaktadır.

Alınan genelde kullanılan kredi kısa vadeli ve düşük tutarlı olduğu için çoğunlukla sigorta kesintisi ve dosya masrafı da olmaz. Bu ihtiyaç kredisini veren bankalar arasında Akbank, Garanti Bankası, Tekstil bank, Yapı Kredi, Denizbank, Finans bank, İş Bankası, Halk bank, ING Bank, ziraat Bankası, Fiba banka, ICBC, TEB, Şeker bank, Vakıfbank, Odea bank, Bank pozitif, HSBC, Burgan Bank’ı sayabiliriz. Bankaların kredi şubelerinden ve web sitelerinden, eşyanın yanında faturasıyla birlikte alındığı gibi, anlaşmalı olduğu bankanın mağazalarından da ürün alımıyla elde edilebilir.

Anlaşmalı olduğu örneğin XX bankasının bir teknoloji marketinden 1500 TL’lik bir ürün aldığınızda banka sizin yerinize ücreti mağazaya ödemektedir, siz de kredi koşullarına göre bankaya bu borcunuzu ödeme yaparsınız. Cep telefonlarına getirilen taksit özelliğiyle yasağıyla bu opsiyon çok fazla kullanılmaya başlandı. Kredi başvurusunun o an mağazadan yapılıp, işleme dâhil edilebilmesi müşterilere inanılmaz kolaylık sağlandı.

Ülkemizdeki özellikle cep telefonu alma oranlarını düşünürseniz kaç kişinin bu tür bir krediden faydalanmak istediğini kolayca hesaplayabilirsiniz. Evlilik öncesi ayrıca o kadar çok alışveriş yapılıyor ki bir zaman sonra elde nakit, kredi kartında da limit kalmıyor. İşte bu gibi kredi durumlarında hayat kurtarıcı olabiliyor. Hemen o an belirttiğimiz gibi mağazadan alınabildiği için kimse mağdur olmadan, kolayca alışverişini tamamlayabiliyor. Bu genelde kredinin üst limiti düşük oluyor ama günümüzde bankalar bazı mağazalarla anlaşmalar yaparak bu limitleri oldukça yüksek bir seviyeye çektiler. Kredi genelde bu tür bir kredi beyaz eşya, teknolojik ürünler ve mobilya için kullanılıyor. Vadeler 3 aydan başlayıp 36’a aya kadar uzayabiliyor. Krediler bu tür düşük tutarlı olduğu için genelde kefil ve gelir belgesini göstermenize de gerek kalmıyor.

 

Eşya-Kredisi-Nedir-Ve-Nasıl-Alınır
Eşya-Kredisi-Nedir-Ve-Nasıl-Alınır

Kredisi eşyanın faiz oranları ve geri ödeme şartları bankalara göre değişiklik göstermektedir. Bankaların genel olarak tüm bankaların eşya kredisi sunma şartı kişinin sabit, aylık olarak belgelenebilir bir geliri olmasıdır. Kredi ayrıca kullanmak isteyen kişilerin reşit olmaları yani 18 yaşında ve 18 yaşından büyük olmaları şartı bulunmaktadır. Tabii ki her kredi türünde olduğu gibi özellikleri yukarıdaki şekilde sağlayan herkes bu krediyi alabilir diye bir durum yoktur. Eşya kredisini tutarları düşük olsa bile bu krediyi veren bankanın taksitleri kişinin ödeyeceği konusunda emin olması gerekir.

Maliye Bakanlığı’nın 2004 yılı Ocak ayında Tüketici ihtiyaç kredilerinin yayınlanan tebliği gereğince damga vergisinden muaftır ama her taksitte, faiz üzerinde KKDF ve BSMV tahakkuk etmekte ve bu tarz tutar da bankalar tarafından ilgili kuruma ödenmek üzere tahsil ediliyor. Eşya kredisini de kapsamakta olan ihtiyaç kredilerinde faiz üzerinden %5 oranında BSMV tahakkuk etmektedir.

Özellikle ülkemizde elektronik bazı ürünlere getirilen taksit sınırlamaları nedeniyle son yıllarda eşya kredisi veren banka sayısı oldukça arttı. Hayaliniz olan aylardır bir elektronik eşyayı almak istediğiniz, evinizin en güzel köşesine koyacağınız koltuk takımını bu nedenle çok kısa sürede kilolarca çamaşır yıkayan yeni çamaşır makinelerini artık kolayca alabilirsiniz.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir