Anasayfa / Uncategorized / Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut satmadan önce nelere dikkat etmeniz gerek bunları bir bir açıklayacağız. Konut satımını gerçekleştirmeden önce alıcıyla uygun şartları belirterek anlaşmak çok önemlidir. Konut ve evinizi satarken konutunuzun değeri neyse alıcıya doğru ve gerçekçi bir şekilde belirtiniz. Konutunuzun krediyle olan uygunluk koşullarını içerdiğinden emin olun. Konutunuzda banka dışında bir ipotek bulunuyorsa bunu iptal edin. Evinizin satışını yaparken farklı farklı kaynaklardan satış ilanınızı gerçekleştirin. Evinizi satıcıya hemen sunmak ve göstermeyi düşünmeyip alıcının şartlara vermiş olduğu kararları gözden geçirin. Konutunuzu satarken bir emlakçıyla ortak hareket ediyorsanız yapılan sözleşmeleri dikkatlice inceleyin. Konutunuzu satıştan sonra bir problem çıkmaması için evin iyi ve kötü taraflarını önceden açıklayınız. Konutunuzun fiyatını, değerini belirlemeden önce evinizin özelliklerini merkeze yakınlık ve sosyal alanlarınız bulunuyorsa bunlar yazılmalı, ona göre anlaşma yapılmalıdır. Dairenizin katını, metresini ve daire özelliklerini açık bir şekilde yazınız. Eğer konutunuzu satarken evde kiracı varsa ve kiracı satış haberini yeni alıyorsa 6 ay boyunca kiracıyı çıkartamazsınız. Eğer kira anlaşmanız bittiyse 1 ay içinde kiracı konutu boşaltmak zorundadır.

Evinizi satın alacak kişiyle anlaştıktan sonra tüm şart ve sözleşmeleri imzalayın. Konutunuzda bir kiracı bulunuyorsa evin satılacağını iletin. Konutunuzun vergi borcu olup olmadığına dikkat edin. Konutunuzun zorunlu bir deprem sigortası olup olmadığına dikkatli bir şekilde bakın ve eğer yoksa ilk iş sigortayı yaptırın. Konutunuzu tapuya satışını bildirirken satış fiyatından yüksek bir fiyat bildirin. Konutun satımından sonra değerinin artışını ve kazancı takip edin. En önemli noktalardan biri ise para transferidir. En doğru, güvenli ve emin olduğunuz transfer şeklini seçip ona göre işlem yapınız. Satın alacak kişiyle konuşurken kendi şartlarınızı esnetmeyiniz ve sorulara iyimser yaklaşınız. Eğer konutunuzu emlakçı sayesinde satıyorsanız emlakçıya verilecek olan parayı araştırıp, yazılı bir şekilde anlaşma yapıp emlakçıya açıklayınız. Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler konusunda konutunuz krediyle uygun satışı yapılabilmesi için farklı bilgiler vereceğiz.

 

Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konutunuz kat irtifakına ya da mülkiyetlerine sahip olmalıdırlar. Konut yeni yapılıyorsa genel olarak bankalar eve en düşük %80 olarak oran tanımlamak zorundadırlar. Konutun projesine aykırı bir olay veya koşul olmamalıdır. Konutunuzun tapusu mesken diye geçmelidir. Konut mesken olarak kullanılmalıdır. Konutunuza ortak veya hissedarlar varsa tüm herkesin hissesi izin alınıp resmi bir şekilde satılmalıdır. Konutu tapuya bildirdikten sonra harç ödemesi hesaplanıp ödeme istenir. Düşür bir bedeli tapuya öderseniz, sizin ödemeniz için hesaplanan harcıda doğru orantıda düşüreceksinizdir. Ödeme gecikirse harca faiz koyulur.

Konut satımını yaptıktan sonra ilan verdiğiniz yerlere konutun satıldığını belirtiniz ve gerekli kaldırmaları yapınız. Satıştan sonra tüm abonelikleri kapattırınız. Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında başka önemli bir konu ise yeni ikametgâhı, adresi yetkili belediyeye durumu belirtiniz. Böyle tapu işlerinde satıcıların en korktuğu konu eksik para alınmasıdır. Bu konuda bazı tavsiyeler vereceğiz. Ödemeyi alırken nakit parayı kabul etmeyiniz. Ödemeyi aldığınızda elinizde parayı aldığınızı kanıtlamak için resmi bir fiş olmayacaktır. Buda büyük bir problem ve sorunları peşinde getirir. Yanlış hesaplara para gitmemesi için karşı taraftan hesap numaranıza küçük bir para göndermeyi rica ediniz. Böylece yanlış bir hesaba ödeme yapılmaz. Konutunuzu teslim etmeden önce abonelik iptali çok önemlidir. Eğer unutursanız şahsınız adına gelen faturalarla karşılaşırsınız.

 

Üst tarafta da belirttiğimiz gibi konutunuzu satmadan önce gerekli ve farklı yerlere ilan koymak önemlidir. Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler konusunun en başında kişi analizi gerekir. Karşınıza gelen her alıcıyı evi gezdirmek size zaman kaybı çıkartabilir. Alıcıya önceden şartları konuşup anlaşmaya yakın olma durumunda konutunuzu gezdiriniz. Evin satışı gerçekleşti diyelim belediye ve tapuya gerekli kâğıtları imzaları götürünüz. Karşı taraf size ödemeyi yapmadan önce hesap numaranızı kontrol etmeli ve sizinle iletişimli bir şekilde transferi yapmalıdır. Evin ve konutun satışını yaptıktan sonra eve gelen elektrik, su, internet vb. faturaları kontrol etmeniz iyi olacaktır. Konutunuzu satmadan önce vermiş olduğumuz taktikleri uygulayarak sağlıklı bir yol izleyebilirsiniz.

Hakkında Afinans

Finans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir