Anasayfa / Bankalar / Evin Gerçek Değerini Hesaplama

Evin Gerçek Değerini Hesaplama

Almak İstediğiniz Evin Gerçek Değerini Bulma

Kafanızda ki evi belirlediniz ama ödeyeceğiniz değer evin gerçek fiyatımı ya da değerinden daha mı fazla ödeyeceksiniz bunu öğrenmek istiyorsunuz. Şimdi bu konu üzerinde yoğunlaşalım.Bu fiyatı doğru hesaplamanın  2 farklı yöntemi bulunmaktadır. Aylık kiraya göre ve aynı konumda bulunan evler ile karşılaştırılması ile hesaplama yapılabilir.

  • Aylık Kiraya Göre Değerin Bulunması

Aylık ödenen ücrete göre evin genel değerinin belirlenmesi çok basit ve sonucu en doğru olan yöntemdir. Rastgele bir eşyanın değeri,o eşyanın gelecekte ona sahip olan kişiye kazandıracağı değerin günümüzdeki karşılığı olarak hesap edilir.Konutun kira ücretini sahibine kazandırmış olduğu değer gibi alırsak gelecekte kazanılacak genel kira ücreti çarpanlar kullanılarak konutun tüm ücretini hesaplamak ve bulmak için önemli bir yöntem olarak kullanabiliriz.Anlaşılır bir şekilde anlatırsak bu durumu,kira ücreti yüksek olan bir konutun ücreti de yüksek olacak,kira ücreti düşük bir konutun ücreti ise diğerine göre daha az olur.

Ülkemizde yaygın olan ev değerleri ortalaması 214 aydır. Her konuda farklı bir parantez açılması gereken şehrimiz olan İstanbul’da bu durumun ortalaması 212 aydır.Bu tablonun bize gösterdiği şey almak istediğiniz konutu geleceğe yatırım olarak düşünüyorsanız yapmış olduğunuz yatırımın tekrar size para kazandırması 18 sene sürecektir. Enflasyonlu bir ortamda bulunduğumuz için ara sıra kira değerlerinde yükseliş olma durumu olacaktır ancak bizim hesapladığımız taktikle kira değerinin yükselmesi bir sorun çıkarmayacaktır. Herhangi bir konut satın aldığınızı düşünelim.18 sene sonra yatırımdan kazanım yakalarsınız.

Bu konuda önemli bir nokta var oda yüksek ücretli ve değerli konutlarda çarpanlar yükselebiliyor, geleceğe yatırımın geri kazanım kazanılması süresi artabiliyor. Değerler ve ücretler milyonları yakaladığında çarpanlar 30,40 yıla doğru artabiliyor. Yaygın olarak uygun görülen ticaret ve iş için 14-16,evler için 17-20 yıl olarak kabul görür.

  • Aynı Ortamdaki Evler İle Karşılaştırma Yaparak Değer Belirlenmesi

Bu taktik en yaygın kullanılanıdır ama tek buna güvenerek bir yere varamazsınız. Konutun konumu, konutun değerini belirlemekte olan önemli bir konudur. İl ve ilçe konutun değerini belirlemekte büyük rol oynar ancak mahalle ve konutun sokağı da çok büyük yardım eder. Satın almak istediğiniz konutun yakınlarında bulunan diğer konutların fiyatını emlaklarda sorgulamak ve araştırma yapmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştırır. Bu takdirde sağlıklı bir sonuç elde etmek istiyorsanız almak istediğiniz konutun karşılaştırma yapacağınız konutla aynı veya yakın özelliklerde olmasına dikkat edin. Alt tarafta listedeki özellikler evlere değer ekleyen özelliklerdir. Dikkatlice bakıp kıyaslama yapmadan önce konuya hâkim olmasınız.

 

Evin Değerini Hesaplama
Evin Değerini Hesaplama

Konut ve evlere ekstradan değer veren özellikler

Merkeze yakın olması.

– Ulaşımın çeşitli olması.

– Binanın yapılış tarihi, yeni olması

– Konutun ışık alması ve ön cepheye bakması.

– Konutun ve binanın içinde asansör bulunması.

– İnsanların ortak alanların olması.(spor sahaları, tesisler vb)

– Manzaralı veya ferah olması.

Satın almak istediğiniz konutun çevresinde bulunan emlak ofislerinde etraftaki konutların (m²) başına ücretlerini sordurmak da çok önemlidir. Bu yapmış olduğumuz çalışma taktiği gayrimenkul uzmanlarının da yapmış oldukları bir taktikdir. Bu uzmanlar araştırma yaparken en az üç emlaktaki ev fiyatlarını araştırıp öyle bir sonuca varırlar.

Krediyle ev almayı düşünenler için:

Satın almayı düşündüğünüz konutu kredi kullanarak satın almayı hesaplıyorsanız, kredi çektiğiniz banka firması bu durumu yakından takip edecektir. Banka gayrimenkul uzmanı gönderecektir.Uzman yukarda yapmış olduğumuz yöntemlerden veya kendi yöntemlerinden en uygun konutu bulup size sunacaktır.Kredi kullanarak konut satın almak isteyen kişiler genelde ekspertizi yüksek olan konutları ister çünkü ödeyecekleri peşinat fiyatı düşük olur. Her türlü işlemi tamamladıktan sonra varsayımlarda veya hesaplarda bir hata, eksik yakalarsanız en başa dönüp vermiş olduğumuz taktiklere bakabilirsiniz.

 

 

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir