Anasayfa / Bankalar / Faizsiz Ev Satışı Nasıl Yapılır?

Faizsiz Ev Satışı Nasıl Yapılır?

Kredi kullanmadan ev satan kurumlar müşterilerine vade farksız veya faizsiz ev sahibi olmalarına yardımcı oluyor ve bunun üzerinde çalışıyor. Bireyin veya ailenin gelir durumuna, aldıkları diğer peşinat vb gibi gelirlere göre uygun düzenleyen ödeme seçenekleri müşterilerin istediklerine sahip olmalarını sağlıyor.

 

Faizsiz Ev Satışı Güvenli Mi?

Eminevim, Fuzulev ve Birevim gibi şirketler genelde kredisiz ve faizsiz ev satışı yapan şirketlerdir. Çalışma yönetimleri ve stilleri birbirine çok benzeyen bu şirketler imece usulüyle birçok konuda müşterilerine yardımcı oluyor. Araç, arsa, konut gibi alanlarda destek sunuluyor. Faizsiz ve kredisiz ev satışı yapan bu firma ve şirketler alıcılarına yasal yönden hiç bir güvence ve kesinlik sunmamaktadır.

 

Faizsiz Ev Satan Şirketlerin Komisyonları

Şirketlerin komisyon oranları sürekli değişmekle birlikte alınacak olan evin değeriyle alakalıda %7 ila %12 arasında komisyon (organizasyon ücreti) talep ediliyor. Şöyle bir örnek vermek gerekirse 100bin TL’lik bir ev satın almak için 7 ila 12 bin TL arasında komisyon payı ödenmektedir.

 

Faizsiz Ev Satışı Sisteminin Banka Kredi Arasında Farklar

Faizsiz olduğu için bankalardan gelen konut kredisi kullanımı toplam fiyata bakıldığında daha uygun görünüyor. Bankadaki kredilerde zorunlu olan %20 peşinat yerine, %10lar civarında komisyon ücreti ödendiği için peşinat sıkıntı çeken müşteriler içinde iyi bir alternatif olmaktadır. Toplam maliyet hesaplaması yapılırken banka kredisi ile ev satın alınacaksa kira ödenmesinin durumunda hesaba katılmalıdır. Bu yapıya göre kuranın 40 ay sonra çıkması durumunda aslında banka kredisi ile evi almış olsaydınız bu 40 kira ödemeyeceğinizi, ev aldıktan sonra ise sisteme verilen paranın artmasında hesaplamalısınız. Kısaca 120 ay vadeli ev alıyorsanız, 120 ayda ikamet için ödediğiniz kira+sisteme verilen aylık ücretin ev kredisi ile toplam maliyeti üzerinden yapmalısınız.

 

Faizsiz Ev Satışı Nasıl Yapılır
Faizsiz Ev Satışı Nasıl Yapılır

 

Faizsiz Ev Sahibini Olmanın Avantaj ve Dezavantajları

 

Avantajları:

 • Hiç peşinat olmadan ya da çok küçük peşinatlarla giriş yapılabilir.
 • Konut ya da arsa gibi gayrimenkuller krediye uygun olmuyorsa satın alınabilir.
 • Size ait arsa, araba gibi şeyler peşinat olarak sayılabilir.
 • Yakın zamanlarda yasal bir takip yaşamış olsanız bile yinede sisteme kabul edilebilirsiniz.
 • Sisteme katıldıktan sonra önceden haberiniz olmayan veya belirtilmeyen bir ödeme, ek masrafla karşılaşmazsınız.

 

Dezavantajları:

 • Giriş-organizasyon, katılım ücretinin %7 ile %12 arasında sürekli farklılık ve değişiklilik göstermesi bu ücretin ilerde vazgeçtiğin zaman geri ödenmemesi.
 • Çekilişteki yerine ve sırana göre bağlantılı olarak satın almak istediğin evin fiyatının sürekli yükselmesi, enflasyondan dolayı şirket ve kurum tarafından verilen miktarın değer kaybetmesi.
 • Taksitle kiranın aynı zamanda ödenmesi gerektiği için bütçenin yetmemesi.
 • Vazgeçip sistemden çıkmak istediğin zamanda ödediğin taksit paralarının 3-6 ay aralığında sana dönmesi.
 • Gelirinize göre kefil talep edilmesi de büyük bir problemdir.
 • Şirket ve kurum tarafından verilecek toplam ödemenin çoğu zaman söylenilen zamanda yapılmaması, gecikmesi.
 • Satın almak ve oturmak istediğiniz eve taşınma olayının yavaş ilerlemesi, zaman kaybı.
 • Şirketi ilerleyen vadede organizasyonu, planı sürdürememesi durumunda, ödediğiniz paraları geri almakta zorlanırsınız.

 

Eminevim Nedir?

Ülkemizde 1991 yılından itibaren hizmet veren Eminotomotiv Grubunda yer alan Eminevim Türkiye’de 2018 yılı itibarından beri tam 100 şubesi ile insanlara yardımcı olmaktadır. Piyasada öncü rol oynayan bir markadır Eminevim. Almak istediğin konutun fiyatını belirleyerek sisteme girebilirsin. Ödemek istediğin taksit şeklini seçip, gruptaki kendi yerini alırsın. Önceden de belirttiğimiz gibi giriş ücreti alınmak istenen konutun değerinin %7 – %12 arasında değişiklik göstermesi durumu vardır. Toplanan paraya her ay gruptaki bir kişiye konut ve ev alınabilir. Borcunuz bitene kadar evin üzerinde ipotek bulunur.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir