Anasayfa / Bankalar / Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde çok büyük çoğunluğunun mensubu olduğu din olan Müslümanlık için büyük bir kazanç olarak görülmektedir. İslam dinine göre faiz ve faizli kazancı haram olduğu için faizsiz kredi veren katılım bankaları son zamanlarda çok rövanş gören bir sektör oluşturmuştur. Ülkemizde dini hassasiyetlerinden dolayı veya maddi açıdan bakıp ödemesinin daha rahat olacağı düşüncesinden dolayı içinde faiz bulunmayan bir krediyi almak istiyorlar.

Katılım bankalarının artımıyla beraber son zamanlarda diğer bankalar da verdikleri kredilerin faizlerinde indirim uyguladılar ancak bazı bankalar beklediği rağbeti göremedi. İndirim olduğu halde rağbet göremeyen bankalar nedenine baktıklarında bunun artık ülkemizdeki çok büyük bir kısım müşterilerin faiz kullanmak istememeleri olduğunu gördüler. Aldığı krediyi daha yüksek miktarda ödemek istemeyenler için verdiği faizsiz kredi oldukça güzel bir avantaj oluşturmaktadır. Ayrıca daha önceleri sadece katılım bankalarının verdiği faizsiz krediyi artık günümüzde birçok özel banka ve devlet bankaları da vermektedir.

Katılım bankaları müşterilerine kar payı ile hizmet verirler. Bu finans kurumlarının kullandığı kar payı faizsiz bankacılık isteyen insanlar ve dini açının yanı sıra maddi açıdan bakan müşterilere ödeme kolaylığı için de bir adım öne geçmesini sağladı. Faizsiz kredi isteyen müşterilerin artması bankalar arasındaki rekabeti de doğru orantılı bir şekilde artırmış oldu. Böylece bankalar rekabetçi anlayış içerisinde müşterilerine faizsiz kredi imkânlarını sunmaya başladılar.

 

Faizsiz Kredi Alırken Neye Dikkat Edilmesi Gerekenler

Faizsiz kredi veren bankalardan faizsiz kredi alan müşterilerin bazı hususları göz önüne alması gerekir. Dikkat edilmesi gereken faktörler:

  • Özel bankalar kar payı olarak verdiği karı müşterilerinden aldıkları dosya masrafları ve işlem ücretlerinden ödeme yapmaktadır. Bu durum da müşterilerden alıkları dosya masrafı ve işlem ücretinin yüksek olabileceği anlamına gelmektedir.
  • Bazı bankalar faizsiz kredi veriyoruz diye reklam yaparak hali hazırda bulunan müşterilerinden daha fazla müşteri kazanmaya çalışmaktadır. Bankaya müşterilerden doğan talebi daha da artırmak için yapılan bu reklamlara kanıp hemen kredi almamak gerekmektedir. Bunlara dikkat etmek için bankaların yönlendirdikleri bilgilendirme yazıları daha da dikkatli okunması gerekmektedir ve kredilerin hesaplamalarına da aynı şekilde dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Karar vermeden evvel bütün faizsiz kredi veren bankalar hakkında genel bir bilgi edinilmesi yapılması faydalı olacaktır ve bankaları birbirleri arasında karşılaştırma yapılması oldukça faydalı bir hareket olacaktır. Çünkü krediyi kullanırken banka müşterilerinden katkı payları, dosya masrafları ve sigorta ödemeleri gibi bazı maddeleri öne çıkararak bazı masraflar çıkaracaklardır. Bu masraflar ve bunlara ilaveten ek kesintiler ve miktarlarına da oldukça dikkat edilmesi oldukça faydalı bir hareket olacaktır.

 

 

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

 

 

 

Müşterilerine kredi verirken faizsiz kredi desteğinde olan bankalar “katılım bankaları” alanıyla verdikleri hizmetlerine devam etmektedir. Katılım Bankacılığı ülkemizin de çoğunluğunu oluşturan İslam dininin esaslarına bağlı kalarak hareket etmek ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürmekle birlikte, bahsi geçen katılım bankalarında faiz uygulaması yerine kar payı oranı ile kredi verimi yapılmaktadır. Faiz uygulaması yapmayan bankalarda “sıfır faizli kredi” verilmez bunun aksine bankanın ticari faaliyetlerini sürdürebilmesi için kredi verirken belli bir kar oranını ilave edip kredi verme işlemini gerçekleştiriyorlar.  Dolayısıyla sıfır faiz krediler  yerine kar payı oranıyla kredi veren bahsi geçen bankalar, faiz oranını koyarak kredi veren bankalar gibi faiz oranları ve piyasa koşullarına benzer hareket etmektedir.

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu (BBDK)’ nın belirlediği alt ve üst kredi faizlerine bakılarak bu bankalar faiz uygulaması yerine kar payı ile faaliyetine devam etmektedirler. Son zamanlarda ise devlet bankalarıyla birlikte müşterilerine hizmet veren Ziraat Bankası; Ziraat Katılım Bankası’nı yine müşterilerinin hizmetine açarken, Vakıfbank ise Vakıf Katılım Bankası’nı hizmete açmıştır. Bahsi geçen bankaların yanı sıra uzun yıllardır bildiğimiz ülkemizde çalışmalarda bulunan Albaraka, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans gibi katılım bankaları da faizsiz uygulamalarıyla müşterilerine kredi veren bankalar arasında bulunmaktadır.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir