Anasayfa / Soru Cevap / Fed Toplantısı Nedir

Fed Toplantısı Nedir

Dünya ekonomisindeki belirli göstergeler ülkelerin makro ekonomik değerlerini etkilemektedir. Bir ülkenin yerel para biriminin değerindeki dalgalanmaların belirli nedenleri vardır. Dünyada bütün ülkeleri ekonomik olarak etkileyen ve ekonomik değişikliklere neden olan bir döviz kuru var. Tabii ki, bu para biriminin temel para birimi dolar.

Amerikan ekonomisinin çok sağlam bir temeli var. Bu şekilde, tüm dünyaya etkisini yapacaktır. Doların fiyatındaki artış veya düşüş sadece dünya ekonomisini ciddi şekilde etkilemeyecek, aynı zamanda ülkemizde de bir miktar ekonomik değişime neden olacaktır.

Fed nedir?
Her ülkenin Merkez Bankası, ülkedeki ekonomik göstergelerin ve istikrarın devamı için bazı politikalar belirlemektedir. Aynı zamanda, ekonomiye bu politikalara müdahale etme görevi de yerine getirilecektir. Fed, Amerikan ekonomisinin devamlılığını ve çıkarlarını gözeten Merkez Bankası’nın adıdır. Başka bir deyişle, Amerika’nın merkez bankasıdır. Kongre tarafından onaylanan 7 kişi ABD başkanı tarafından belirlenir. Bu, ekonomik sistemde yarı kamusal ve yarı özel alan yaratır. Fed’in bu yapısıyla, ekonomik göstergelerin analizi daha kolay, ancak daha gerçekçi. Çünkü göreve atanan ve göreve gelmelerini sağlayan kişilerin özelliğidir. Kararlarında, Fed her zaman sıfır işsizlik oranı ve sabit fiyatlar elde etmek istiyor. Bu şekilde, para ve kredi durumu, bu hedefler doğrultusunda değişecektir. ABD ekonomisinde, Fed piyasadaki serbest işlemlerin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Fed Toplantısı Nedir?
Fed genellikle önceden belirlenen tarihler arasında toplantılar yapar. Bu toplantılar yılda 8 kez düzenlenmektedir. Fed toplantılarında alınan kararlar tüm dünyayı etkiliyor. Çünkü bu kararlarla doların dünya ticaretine ve piyasalarına büyük etkisi tekrar görülecektir.

ABD Merkez Bankası olarak Fed, güçlü ekonomisi ve toplantıda aldığı kararlar sayesinde yalnızca Amerika’nın değil dünya ekonomisinin yönünü de belirliyor. Özellikle faiz oranlarındaki artışlar durumunda, ekonomik olarak güçlü olmayan ülkelerin yerel para birimlerinin değer kaybetmesi gösterilecektir. Bu şekilde Amerika, kendi ülkesinde belirlediği ekonomik hedeflere ulaşmayı hedeflemektedir.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

İçindekiler1 Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?1.1 Kredi Notları Neye Göre Veriliyor?1.2 Peki, Kredi Notu Verilirken Nelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir