Anasayfa / Haberler / Fitch, Türkiye’nin kredi notunu açıkladı

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin “BB” ve uzun vadeli döviz cinsi kredi notunun “negatif” olduğunu, derecelendirme görünümünün teyit edildiği belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin derecelendirme ve olumsuz derecelendirme görünümü, zayıf dış finansman, büyük dış açık finansman gereksinimleri, düşük döviz rezervleri, yüksek net dış borç, yüksek enflasyon, ekonomik oynaklığı yansıtan, tarih ve siyasi jeopolitik riskler. ” Açıklama verildi.

Güçlü açıklamada, Türkiye’nin ekonomisine de değinildiği, “derecelendirme, güçlü kamu maliyesi, ekonomi, büyük ve çeşitli, canlı özel sektör taşıma, kişi başına gayri safi milli gelir ve insani gelişme göstergeleri ile desteklenmekte, aynı gruptaki ülkelerin ortalamasının üzerinde .” vurgu yapıldı.

Fitch Ratings’in açıklaması, geçen yılki ekonominin kaybının ardından Türk lirasındaki değer kaybının aşağıdaki değerlendirmenin yapıldığını belirtti:

“Yeniden dengeleme ve dengeleme nedeniyle cari işlemler açığında keskin bir düzeltme var. Ekonomik iyileşme görünümü, enflasyon, ekonomi politikasının uygulanması, kamu finansmanı ve bankacılık sektörü üzerindeki etkisi konusunda önemli belirsizlikler var.”

Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 1,1 oranında daralması bekleniyor, ekonominin 2020’de yeniden canlanması bekleniyor yüzde 3,1 büyüme ile transfer edildi.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

para

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlarından : esnafa kredi talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların suyunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir