Anasayfa / Soru Cevap / İcraya Nasıl Başvuru Yapılır

İcraya Nasıl Başvuru Yapılır

İcra davaları, kendi içinde farklılık gösteren davalardır. İcra takibi takip ve takip olarak açılabilir. Ancak, en yaygın icra prosedürleri, takip ve tahsilât ile ilgili davalardır. İcra başvurusunda bulunmak için icra işlemlerinde belirli adımları izlemeniz gerekir. Bu makalede, bu işlemlerin nasıl yapılacağını ve işlemin nasıl çalışacağını ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

İcra davasını aç

  1. Eğer böyle bir amacınız varsa, önce İcra Müdürlüğünü alacağınızı belirten notlar ve faturalar gibi resmi belgelerle başvurmalısınız. Makbuz belgesine sahip başvurunuz, davada daha hızlı ilerleme ve daha hızlı sonuç alınmasına yol açacaktır. Bu belgeleri Yürütme Mahkemesine yasal yoldan sunmanız, mahkemeyi kazanma şansınızı artırabilecek faktörlerdir. Ayrıca, böyle bir belgeniz yoksa, dava açabilirsiniz. Bir belge göstermeden açabileceğiniz davalar, tanıkların sonuçları ve gerekli araştırmalarla kanıtlanabilir ve dava hala sizin lehinize olabilir.

İhtiyati tedbir nedir?

  1. Mahkeme, dava açıldıktan sonra borçluya bildirim gönderir. Borçlu olan taraf bildirim aldığında borçlarını kabul etmeli, bu bildirime karşı ödeme yapmalı veya temyiz etmelidir. Bu iki seçenekten birini seçerek işlem devam eder. Burada açılacak davanın ana niteliği, borçluyu borçlu tarafa borçlu kişi veya kurumdur.
  2. Alacak tarafa ödenecek para ve teminatın alınması amacıyla, icra dairesine başvuru İcra Müdürlüğüne yapılabilir. Ilamsiz Yürütme uygulaması, dava açmadan önce İcra Dairesine başvurarak icra takibinin yapılmasıdır. İlamlı infazı davayı açan ve alacaklı olduğunu kanıtlayan mahkeme önünde alacaklısı olan tarafla başlayan süreçtir. Bu kanıtın ardından mahkeme, infaz adı verilen bir karar vermiştir. Bu şekilde, Ilamlı infazına devam edilir.

Hangi mallar ele alınmaz

  1. İcra takibinin icrası ile birlikte borçlu ihbarcıya borçluya gönderilir. Bu aşamada, mahkemenin borçlunun borçlarını kanıtlamak için mahkemenin kararına itiraz etme hakkı yoktur. Başka bir deyişle, borçlunun borçluluğu mahkemede kanıtlanmışsa, burada temyiz hakkı yoktur.

Bu süreçler yasal süreçler olduğu için, alanında uzman bir avukat bulmalı ve işlemleri desteklemelidir.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

İçindekiler1 Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?1.1 Kredi Notları Neye Göre Veriliyor?1.2 Peki, Kredi Notu Verilirken Nelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir