Kategoriler
Ekonomi

İş Görüşmesinde Nasıl Bir Tavır Sergilemelisiniz?

İş görüşmeleri hepimiz için büyük bir hayati önem taşıyor. Bize işe alacak olan kişinin nasıl bir yapıya sahip olduğunu bilmediğimiz için zaman zaman zorlanırız. Yani onun karşısında ne yapmamız gerektiğini, nasıl konuşmamız gerektiğini bilemiyoruz. İyi bir izlenim bırakmak hepimizin en büyük isteği. İşte bugün sizlere bu izlenimi nasıl bırakabileceğinizi sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. İş görüşmesine gittiğiniz zaman işi kapmanız için yapmanız gerekenler nelermiş hep beraber görelim…

Sizinle beraber belki de o iş pozisyonuna başvuran binlerce insan var. Hepsi birbirinden üstün ve hepsi birbirinden daha kalifiyeli. Sizde onlardan birisisiniz ve sizin sandığınız şu; ‘’Benim bildiğim şeyleri onlar bilemez. Ben hepsinden daha iyiyimdir.’’ Aslında değilsiniz. Siz bu işte bir sır biliyorsanız emin olun onlarda farklı şeyler biliyor. Her neyse bir iş görüşmesine gideceksek aşağıdakileri uygulamaya çalışmalısınız.

İş görüşmesine gitmeden önce mutlaka çalışacağınız yani başvurduğunuz şirketin tüm bilgilerini gözden geçirin. Şirket nerelerde aktif olarak hizmet sunuyor, ne kadar alt firması var vs. bunların hepsini öğrenerek, araştırarak gidin ki iyi bir izlenim bırakabilesiniz. Görüşmeye gittiğinizde şirket hakkında edindiğiniz bilgileri hafiften onlara anlatabilirsiniz.

İş verenler her zaman işçinin esnek çalışma saatlerine uygun olmasını ister. Yani şunu demek isterler; ‘’Gece veya gündüz. Hiç farketmez, ben ne zaman istersem sen o zaman çalışacaksın.’’ Bunu kölelik olarak algılamayın fakat durum bu şekilde.

İş hakkında olan deneyimlerinizi ne var ne yoksa hepsini ortaya dökün. Daha önce bu çalışacağınız dalda bir yerlerde çalışmışsanız mutlaka belirtin. Aldığınız eğitimleri söyleyin ve sertifikalarınızı mutlaka yanınızda götürün.

Takım çalışmasına yatkın olduğunuzu söylemeyi asla unutmayın. Diğer takım arkadaşlarınıza büyük motive verebileceğinizi, hemen uyum sağlayabileceğinizi ve onlarla beraber çalışarak daha iyi bir çalışma ortamı sunabileceğinizi söylemekten çekinmeyin. Zira iş verenlerin en büyük isteklerinden bir tanesi de bu.

Üzgün, mutsuz veya asık bir suratla karşılarına çıkmayın. Onlara karşı her zaman gülümsemeyi tercih edin. Ne sert bir bakış atın, ne de aşırı komik bir surat ifadesi olsun. Normal, mutlu bir insan olarak görünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir