Anasayfa / Nedir / Katılım Bankası Nedir

Katılım Bankası Nedir

Her türlü banka faaliyetini gerçekleştiren bankalar, kâr veya zarar katılım bankaları ilkeleri ile çalışmaktadır. Bu bankalar ticari ve sınai yatırımlarındaki yatırım paylarını değerlendirmekte, kar ve zararı müşterileri ile paylaşmaktadır. Bu işlemlerin tamamı faizsiz finansman ilkeleri ile yapılmaktadır.

Katılım Bankalarının Özellikleri ve Çalışma Prensipleri
Katılım Bankalarının çalışma alanları ve özellikleri diğer bankalara göre farklılık göstermektedir. Katılım bankalarının en büyük özelliklerinden biri de ilgi konusunda hassas düşünceleri olan kişilerin de yatırım yapabilmelerini sağlamaktır. Bu bankalarda nakit kredi sistemi yoktur. Sertifikalı ve tescilli işlemler finanse edilir. Katılım bankalarından kredi talep eden anapara doğrudan asıl yöneticiye verilmez.

Müşterinin ihtiyaç duyduğu mallar satıcıdan banka tarafından alınmakta ve müşteriye kiralanmakta veya vadeli olarak satılmaktadır. Katılımcıların yatırımları TL, USD ve EURO cinsinden tahsil edilir. Katilim bankaları, müşterilerine özel bir gelir getirmez. Katılım bankaları faizsiz bir kazanç sistemine dayanmasına rağmen, yasakları gibi başka amaçları var. Bu gelen para değil; yatırım tarafından alınan bir öğenin alım satımı.

Katılım Bankalarının Diğer Hizmetleri

Her bankanın ATM’si, telefon ve internet bankacılığı, döviz alım-satım işlemleri, kredi kartı hizmetleri, elektrik-doğal-su-telefon benzeri faturaların ödenmesi, iç-dış para transferleri, çek ve borç tahsilatı gibi günlük işlemler yapılabilir.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Paykasa Nedir

Paykasa Nedir

Paykasa Nedir ? Günümüzde birçok kişi paykasa kartı satın alıyor. Çünkü bir web sitesinden alışveriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir