Anasayfa / Bankalar / Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kefilsiz Kredi Ne Demek

Bankalar, bilhassa kredi notu düşük olan vatandaşa kredi kullandırmak için normalde olması gereken süreçten daha fazla düşünürler. Bunun temel sebebi ise daha önceden yaşanan ödeme düzensizliği gibi olumsuz bir durumun meydana gelmesi durumudur. Ancak bu durum, kredi notu düşük olan vatandaşın kredi kullanamayacağı anlamına gelmemekte çünkü tüketiciler kredi alımı yapabilsin diye bankalar çeşitli çözüm yolları bulmaktadır. Bunlardan en belirginleri ise, kefildir. Ancak günümüzde kefil olacak birini bulmak oldukça zor olmakla birlikte, kefilin de bazı koşulları sağlaması gerekmektedir. Bu durum olduğunda kredi alacak olan tüketiciyi harekete geçirir ve kefilsiz kredi veren bankaları araştırır. Kişinin kredi kullanırken ikinci şahsın kefil olmadan kredi kullanması olayına kefilsiz kredi adı verilmektedir. Günümüzde var olan birçok banka, tüketicilerine sağladıkları kredi için gerekli koşulları sağlayanlar adına kefil koşunu ortadan kaldırmış ve kefilsiz kredi kullanma imkânını tüketicilerinin hizmetine sunmuştur.

 

Kefilsiz Kredi Nasıl Alınır

Bankalardan kredi alımı için başvuru yapıldığında bunu kefilsiz kredi olarak kullanabilmek için, gerekli koşulları sağlayan hemen herkes, neredeyse tüm bankalardan kredi kullanabilmektedir. Tüketici kişi ve ya kurumlar kredilerini kefilsiz kredi şeklinde kullanabilmek için aranan şartlar bankalar arasında değişkenlik gösterirken, faiz oranları, vade sayıları gibi imkânlarda yine her bankalar arasında esneklik gösterebilen faktörler olarak gözlemlenmiştir.

 

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Bankalar sağlayacakları finansmanların gereğinden fazla riskli olacağını düşündüğü taktirde kefil gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Ancak; kredi notu uygulamasının gelişmesi ve alınacak riskin çok daha iyi bir şekilde analiz edilebiliyor olması sayesinde kefil gösterilmesini istek olarak sunmadan da kredi veren bankalar vardır. Halk arasında bu işlem kefilsiz kredi diye geçmektedir. Bu bankalar genellikle başvuruları internet ortamından kabul etmekte ve kredi notu sorgulaması yaptıktan sonra algoritma aracılığıyla kredinin tahsis edilip edilmeyeceğine karar vermektedir. Kredi notu, beyan ettiği gelir ve geçmiş dönemlerdeki finansal işlemleri başvuru ilettiği krediden doğacak sorumluluklarını yerine getireceğini gösterirse tüketicinin başvurusu olumlu yanıtlanacaktır.

Her ne kadar teknik bir açıklama gibi görünmese de krediye kefil olan kişi sayısı ile giderek düşüş göstermektedir. Kredi alımlarında kefil olmanın giderek azaldığı bu günlerde bankalar da bu duruma farklı yöntemler geliştirmek zorunda kalması kaçınılmaz bir gelişim olmuştur. Hatta sadece bu sebeple bile Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Kredi Kefalet Kooperatifi dahi kurulmuştur. Mevzu bahis olan bu iki kurumun temel görevi ise kullanılacak krediler için kefil gösteremeyen kişi ve ya kişilere ve kurumlara kefil olup, tüketiciye alınan krediden belirli oranda fon katılım bedeli almaktır.

Kefilsiz hızlı kredi veren bankalar ilk etapta başvuru sahibinin kredi notunu sorgular en riskli, orta riskli ve ya az riskli olup olmamasının kontrolünü yaparlar ve istihbarat raporunu inceler. Bu aşamada başvuru yapanlarda kredi notu düşük olan birçok müşterinin kredi başvurusu henüz ilk aşamada ret cevabı alır. Ancak kredi notu 1400 – 1500 seviyesinden daha fazla olan müşteriler bir üst aşamaya yani personel onay adımına geçmeye hak kazanarak finansman tahsisini gerçekleştirebilirler. Onay verilip verilmeyeceği kredinin miktarına ve kişinin gelirine ve vadeye göre değişebilir.

 

 

 

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar
Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

 

 

 

Kefil İstemeden Kredi Veren Bankalar

Kefil istemeden kredi veren bankalar iş maliyetlerini düşürmek amacı ile başvuruları internet ortamından kabul etmekte ve kredi notuna ilişkin sorgulama yaptıktan sonra tüketiciye başvurunun sonucu hakkında bilgi aktarımı yapmaktadırlar. Bu kapsamda tüketicilerin hali hazırda bankalara kredi başvurusu iletebileceği kurumlar Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ve en para olabilir.

 

 

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir