Anasayfa / Bankalar / Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Konut işi ile uğraşan nerdeyse herkesin diline dolanmış ‘’kira öder gibi ev sahibi olmak’’ cümlesi, hatta bir slogandır. Cezp edici olarak ev sahibi olmak isteyenler için gerçekte mümkün mü? Buna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Kiracı olarak oturan bir kişi bugüne kadar yaptığımız tüm hesaplamaların ortaya koyduğu verilere baktığımıza bir kişi için ev alımı uzun vadede kesinlikle kârlı bir yatırım oluyor. Farklı bir konuyu ele aldığımız için, bu yazıda detaylarına girmediğimiz ancak evin alınacak şekilde değerlenmesi durumunu da kesinlikle kiracı olarak kalma kararınızı göz ardı etmemeli ve değerlendirirken hesaba katmalısınız. Ev sahipliği kira öder gibi olunabilir mi? Kira bedeline göre aylık evin değerini bulmak ve ardından bulunan değeri kredinin aylık taksit tutarı ile karşılaştırmak, bu sorunun cevabını verebilmek için gereklidir.

Konutun Aylık Kira Bedeline Göre Değerinin Bulunması

2015 Ocak Ayı raporuna göre Reidin, 214 Türk Lirası ödemeniz, Şimdiki rapora göre, Türkiye genelinde 214 Türk Lirası kira ödemeniz, oturduğunuz evin ortalama olarak bedeline eşit, İstanbul’da bu oran 17,7 yıl yani 212 ay, Ankara’da ise 18,5 yıl yani 222 ay olarak hesaplanmıştır.

Türkiye genelinde şimdi rapora göre 214 kira ödemeniz, oturduğunuz evin ortalama olarak bedeline eşit. Emlakçı ve müteahhitler genel olarak ise 20 yıllık yani 240 aylık kira bedelini evin değerine eşit olarak kabul etmekteler. Tamamen bu kıyamsalar tabii bir genelleme olarak sunulduğu için kesinlikle istisnaları olacaktır. Hesaplamasının daha basit olması ve bizim kabul edeceğimiz değer ise ortalamaya yakın olması için kira bedelinin 220 ay konut değerine eşit olması şeklinde olacaktır. 1000 TL kira ödeyen bir kişinin bu durumda oturduğu evin ortalama bedeli 220000 TL olacaktır.

220000 TL olan evin bedeli en fazla ek ipoteğiniz yoksa yüzde 80’ine denk düşecek şekilde 176000 TL konut kredisi kullanılabilmektedir. Kredi kullanmadan önce bu durumda 44000 TL peşinat gerekli oluyor. Yasal olarak, ancak peşinat olmadan konut kredisi kullanmak çok zor olsa da konutun bazı durumlarda tamamına kredi kullanabiliyor. Elimizde bu seçeneklerde iki senaryo oluyor. Konutun birincisi tamamına yani 220000 TL’ye konut kredisi kullanacaksınız ki kirayı asıl öder gibi ev sahibi olmaktan kasıt da aslında budur. Senaryonun ikinci kısmı ise, 44000 TL’lik kısmını peşinat bularak 176000 TL kredi kullanmanızdır. Bu iki senaryoya şimdi bakalım:

 

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü
Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü

1.Senaryo: Kredi Kullanmanızı Evin Tamamına Yapmanız Durumunda

Kredi kullanılması konutun tamamındaki durumunda 220000 Türk Lirası’nın 15 senelik ödemesi aylık yüzde 0,99 faiz oranı ile 2623 Türk Lirası ile aylık ödemeniz ve geri ödemeniz toplam yaklaşık 473000 Türk Lirası olmaktadır. Bazı bankalarda konut kredilerin vadesi 30 yıla kadar varırken, vade ile 15 sene hesaplama yapmamızın nedeni ise 15 sene sonrası ülkemizde faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı kârdan çok zarar ediliyor olmasıdır. 220000 Türk Lirası’nı örneğin 30 sene vade ile hesapladığımız zaman faiz oranı 0,99 ile 2243 Türk Lira aylık ödemeleriniz ve toplam geri ödemeniz 809000 Türk Lira’sı oluyor. 15 sene ve 30 sene bu durumda vadelerin aylık ödemelerini kıyasladığımızda arasındaki var 380 Türk Lira’sı olurken toplam geri ödeme farkları ise 336000 Türk Lira’sı olmaktadır. Hesaplamanın bu gösterdiği gibi faiz oranları ülkemizde 30 sene vadeli konut kredisi için çok yüksektir.

2.Senaryo: Kredi Kullanımınızı Peşinat İle Yapmanız Durumunda

15 sene vade ile 176000 Türk Lira’sını kullanılması durumunda faiz oranı yüzde 0,99 2099 Türk Lira aylık ödemeniz toplam geri ödemeniz ise 377000 Türk Lİra olmaktadır. Aylık kredi ödemeleriniz bu durumda aylık kira ödemeniz ile kıyasladığımızda fark 1099 Türk Lira nerdeyse iki kira ödemesine denk gelmektedir. Ancak 15 senelik kira bedelinizi senelik yüzde 8 ile arttırarak ödeme toplam farkında baktığımızda ise 27000 Türk Lira’sı ufak bir fark olarak ortaya çıkıyor. Kredi ödeyerek ev sahibi olan bir kişinin bu hesaplamalar altında 15 sene sonra en az aldığı değerin iki katı değere ulaşmış bir evi varken, böyle bir değer kiracı olarak kalan kişinin elinde olmayacak ve nerdeyse iki kişi de barınma ihtiyacı için toplamda aynı parayı harcama durumunda kalacak.

 

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir