Anasayfa / Nedir / Kredi erken ödeme indirimi ve cezası nedir

Kredi erken ödeme indirimi ve cezası nedir

Kredi erken ödeme indirimi ve cezası nedir ? Sorusuna son günlerde en çok aranan haberlerden biri oldu. Bilindiği gibi bireysel kredi çektiğimiz zaman ilk aylar faiz oranını tavandan son aylarda tabandan yansıtırlar.

Bireysel Kredi erken ödemede her hangi bir cezai işlem yapılmamaktadır. Aksine kalan ayların faiz oranında indirim yapmaktadır. Bütün bankalarda sistem bu şekil ilerliyor. Tabi bu sizin KKB nizi de etkiliyor.

Konut kredisinde yargıtayın almış oldugu karardan dolayı artık indirim değilde ceza işlemi yapılmaktadır. Çünkü banka, tüketiciden bu sözleşmeye ve ödeme planına uymasını beklemektedir. Konut kredisi tüketicisi tarafından erken ödeme yapılması durumunda, banka konut kredisinin erken kapatılması için ceza uygular.

Kredi cezai tutarı krediye ve bankaya göre değişmektedir. Bu ceza miktarı aşağıdaki şekilde hesaplanır. Erken ödeme durumunda, bankalara uygulanan ceza ücretleri; Vadesi 36 aydan fazla olmayan krediler için söz konusu bedelin %1 olacaktır. Vadesi 36 aydan fazla olan krediler için kredi tutarının %2 geçmeyeceği hesaplanmaktadır.

Banka ile yapılan kredi sözleşmesinde erken ödeme tazminatı gibi bir açıklama bulunmuyorsa ve banka bu konuda bir şey belirtmemişse, banka bu tutarı tüketiciden talep edemez. Yine, konut kredisi ödeme planı tüketici tarafından oluşturulduğunda, konut kredisini kullanan kişi bankaya geçici bir ödeme yapacağını ifade ederse, konut kredisinin erken kapanması için ceza verilmez.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Katılım Bankası Nedir

Katılım Bankası Nedir

Her türlü banka faaliyetini gerçekleştiren bankalar, kâr veya zarar katılım bankaları ilkeleri ile çalışmaktadır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir