Anasayfa / Bankalar / Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır

Kredi Kartının Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Çoğu insanın sıklıkla en az 1 tane cüzdanında kredi kartı bulunmaktadır.

Haftada olmayan bireyler ise en az 1 kez bankalar tarafından aranılarak kredi kartı alma konusunda ikna edilmeye çalışılmaktadır. Kişinin hayatını belirli sınırlar içerisinde kullanıldığında kolaylaştıran bu kredi kartları, sınırların dışına çıkıldığında ve fazla harcama yapıldığında ise kart sahibinin hayatını zor bir duruma sokabiliyor.

Aktif kullanılan kredi kartlarının bazı zamanlar tam zamanında bazen de gecikmeli ödenmesi, gereken tutarın altında veya tutarın tümünü kapsayacak gibi farklı şekillerde gerçekleşebiliyor. Ödemeleri bu şekilde gerçekleştirirken, bankaların dikkat ettiği bazı faktörler vardır. Asgari ödeme tutarı bunlardan biridir. Asgari ödeme tutarı minimum ödeme tutarı yapılması gereken miktardır. Son ödeme tarihine kadar kredi kartının bu ödemenin yapılmış olması gerekmektedir.

Lakin bazı çeşitli detaylara, asgari ödeme tutarını hesaplamadan önceki önemli hususlara değinecek olursak; sahip olduğunuz ilk kredi kartını ne zaman aldığınız ve asgari ödeme tutar hesaplaması yaparken önemli bir veri haline gelmesidir. Alınan kredi kartlarının 17 Aralık 2010 tarihinden sonra limit her ne olursa olsun ilk 1 senelik süreç içerisinde toplam borcun %40’ının ödenmesi gerekmektedir. Örnek verelim; 2017 yılının Ocak ayında A bankasından ilk kredi kartınızı 3 bin birim paraya limitli aldığınızda ve ekstreniz bin birim para geldiğini varsayacak olursak asgari ödemeniz gereken tutar 400 birim para olacaktır. Birinci yılınızın 2018 yılının Şubat ayında dolmasından sonraki dönemde ekstrenizin yine bin birim para gelmiş olduğunu varsayarak ödemeniz gereken asgari tutar 300 birim paradır. Bankacılık düzenlenme ve denetleme kurumunun bu tutarının hesaplanması ile yönetmeliğinde € bendinde yer almaktadır;

 

Kredi Kartının Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır
Kredi Kartının Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır

‘’Kredi kartı limiti ödenmesi gereken asgari tutarın, 15.000 Türk Lirasına kadar olan dönem borcunun kredi kartları hakkında yüzde otuzundan, kredi kartı limiti 15.000 Türk Lirasından 20.000 Türk Lirasına kadar olan dönem borcunun kredi kartları hakkında %35’inden, 20.000 Türk Lirası kredi kartı limiti ve dönem borcunun üzerinde olan kredi kartları hakkında %40’ından ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun %40’ından aşağı olmayacağı.’’ Belirtilmiştir.

Bu tutarı bazı bankalar hesaplarken, kart sahibi tarafından yapılmış olan o aya ait taksit tutarının %100’ü ile yine aynı aya ait işlemlerin diğer %25’inin toplamını almaktadır. Diğer bazı bankalar ise taksit tutarını dikkate almadan asgari ödeme tutarını, dönem borcunun %25’i olarak hesaplarlar ve ekstreye de bu şekilde yansıtır.

Yapılmayan asgari ödeme durumlarında ise;

  • Banka kart sahibine e-posta, telefon veya mektup yoluyla ulaşır ve bir ikaz gönderir. Kart sahibi bu süreçte 30 günden az gecikmeli ödemeler grubunda dâhil edilir.
  • Nakit avans çekimine kredi kartı kapatılır.
  • Her gün için ekstrede yazan ve son ödeme tarihini geçen borç tutarının tümüne günlük gecikme faizi uygulanır.
  • KKB yani Kredi Kayıt Bürosu, banka aracılığıyla uyarılır ve bankalar tarafından sistemde kayıtlı olan gecikmeli ödeme yapıldığı görülür. KKB’nin önemine değinmek gerekirse; bu tüm yapılan banka işlemlerinin tek bir veri tabanında kayıtlı olduğu ve kişiye 0 ile 1900 arasında puan verilen bir sistemdir. Puanın bu şekilde düşük olması ileride yapacağınız kredi çekmenize veya yapacağınız kredi kartı başvurunuza engel oluşturabilecek sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Bu 1 aylık süreç bitiminde ödemenin yapılmaması durumunda kredi kartını banka tüm işlemlere kapatır ve kart sahibi borcunun ödenmesi konusunda tekrarlayan periyotlarla 90 günlük süre verilip borcunun ödenmesi ikaz edilir. Bu süre bitiminde borcunu ödemezse hukuki süreç başlar ve 15 gün içerisinde toplam borcun ödenmesi talep edilir.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir