Kategoriler
Banka

Kredi Kartı Kaybolduğunda Ne Yapılır ?

Kredi kartı kullanan birçok tüketici kredi kartlarının kaybolması durumunda ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar. Bu nedenle internetten kredi kartınız kaybolduysa bunları yapmanız gerekiyor? konulu makale ve videoları izleyerek bilgileniyorlar. Kredi kartları küçük hacimleri nedeni ile bazen dalgınlıkla bazende hırsızlık gibi durumlarda kaybedilebiliyor. Kredi kartlarını kaybeden kişilerin hemen hemen hepsinde büyük bir endişe hakim oluyor. Başkalarının kartlarının bilgisini kullanarak kart ile işlem yapabilecekleri konusunda oldukça büyük endişeler yaşıyorlar. Bu endişelerini gidermek için kredi kartı kullanıcılarının yapmaları gereken en önemli konu kredi kartlarının çalındığını ya da kaybolduğunu anladıkları andan itibaren bankalarını arayarak kredi kartlarının çalındığını ya da kaybolduğunu bildirmeleri gerekiyor. Bu bildirimler ile birlikte banka görevlileri tarafından kredi kartı kullanıcılarının kartları bloke edilerek kullanıma kapatılıyor. Böylelikle başkaları tarafından kullanılma riskinin ortadan kaldırılması sağlanıyor. Banka daha sonra kullanıcılar farklı bir hesap numarası ile yeni bir kart çıkararak kullanıcıların kullanımına sunuyor.

Yeni Kredi Kartı Talebinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı kullanıcıları kredi kartlarını kaybettiklerinde ya da çaldırdıklarında bu durumu bankalarına bildirdikleri zaman gerekli işlemler yapılıyor. Daha sonra ise kredi kart kullanıcılarına yeni kart veriliyor. Ancak bazı bankalar böyle durumlarda kredi kartı limitlerini kullanıcıya belirtmeden yükseltebiliyorlar. Kredi kartı kullanıcıların yeni talepte bulunmaları durumunda kredi kart limitlerinin eskisi gibi aynı miktarlarda olmasını bildirmeleri gerekiyor. Bu bildirim ile birlikte yeni kredi kartlarının limitleri eski kredi kartlarının limitleri ile aynı özellikte oluyor.

Bankamatikte Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankamatiklerde kredi kartım kullanılırken kart girişi sonrasında girilen şifrelerin başkaları tarafından görülmemesinin sağlanması gerekiyor. Kartın çalınması durumunda kredi kartlarından çekim ve alış veriş yapılma gibi durumlar söz konusu olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir