Anasayfa / Bankalar / Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir ve Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir ve Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir ve Nasıl Yükseltilir?

Günümüzde çok tercih edilmesinin yanı sıra, pek çok kişinin zorunlu ihtiyacı haline gelmiş bulunmakta.

Pek çok taksite bölündürülerek, fiyatı yüksek olan tüketim mallarının uzun vadede alınma kolaylığı sağlanması. Bedava ya da indirimli bir şekilde puan kazandırarak bazı hizmet ve ürünlere sahip olmamızı sağlaması, acil durumlarda cebimizde nakit yokken taleplerimizi karşılayabilmesi ve internet üzerinden dışarıya çıkmadan kolayca alışveriş yapmamızı sağlaması bakımından faydalarını sıralayabileceğimiz olumlu türde örneklerden bazılarıdır. Günlük hayatımızı kredi kartının kullanımı kolaylaştırsa da bazı soruları aklımıza beraberinde de getirmektedir. Kredi kartı limitinin hangi özellikleri ve neye göre dikkate alınacağı bunlardan en çok merak edilenleridir.

Kredi kartı için tüketici, bankaya başvurduğu zaman bilgilerinin vermiş olduğu doğrultusunda örneğin; engel/yasaklı durumu, mali geçmişi, geliri, geçmiş dönem ödeme sicili ve kredi notuna göre kişinin banka tarafından bir limit belirlemesidir. Öncelikli olarak tabi ki beyan edilmiş olan gelir miktarı ve kredi kartı/kredi ödemelerinizin banka için düzeni çok önemli bir detaydır. Bazı riskli olarak değerlendirebileceği şahıslara kredi kartı imkanı sağlamayabilir. Son 6 aylık ödemelerini örneğin zamanında gerçekleştirmeyen tüketici, bankaya yeni bir kart başvurusu yapmak isterse banka bu durumu göz önünde bulundurarak kartı kişiye vermekten kaçınabilir.

Bankanın sizin için bir limit belirlemesinden ve verilmiş olan bilgilerin incelendikten sonra, bankadan aynı anda iki kredi kartını iki adet almış olsanız bile limitinizin tutarı değişmez. Aynı şekilde iki kartın toplam bu limit tutarı bankanın belirlediği sınırda olur. 1000 lira ve üzeri ayrıca limitli kredi kartında aylık ortalama gelirin, ilk yıl iki katını daha sonraki yıllar için ise dört katını geçmeyecek şekilde şartlanır. Sınırlandırma koyulmasının bu şekildeki sebebi, harcamaları gelirin yüksekliğine göre o derece yükselmesi ve buna bağlı olarak borç oranında artış göstermesidir.

 

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir ve Nasıl Yükseltilir?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir ve Nasıl Yükseltilir?

Bankaya otomatik limit artış talimatını kredi kartı alırken verdiğiniz zaman, kartı istikrarlı kullanıp kullanmadığınıza ve ödemelerinizin düzenine bağlı olarak talebinizin artışını gerçekleştirir. Fakat düzenli ödemeleriniz olmasına rağmen ve talebinizin limit arttırma üzerine olmasına rağmen sabit kalıyorsa bu durum; hem aylık gelirinize bağlı hem de kredi notunuzla da alakalı olabilir.

Dikkat etmeniz gereken kredi notunu yükseltme şartlarına bakacak olursak;

  • Düzenli ve zamanında, sahip olduğunuz düşük limitli bir kredi kartının ödemelerini gerçekleştirmek
  • Tüm borçlarınızı öncelikle kapatmanız tavsiye edilir. Kredi, faturalar, kredi kartı gibi sıfırlanması tamamen olması gerekir. Yeni düzenlemeyle birlikte faturalar kredi notunu etkileyen faktörler arasında yerini almış bulunmaktadır.
  • Borcun taksitlerini, düşük tutarlı bir kredi çekerek zamanında yatırıp krediyi düzenli bir şekilde ödemek zaman içerisinde kredi notunuzun artış göstermesinde önemli rolü olacaktır. Uzun bir zaman diliminde bu süreç gerçekleşmektedir.

Kredi notu veya eğer var olan gelir kredi çekilmesi bankalardan kredi alınmasına engel oluyor ya da çekilmesine müsaade edilmiyorsa; herhangi bir bankadan öncelikli olarak hesap açtırması ve kira, fatura gibi ödemelerin bu hesap üzerinden düzenli olarak gerçekleştirilmesi durumunda uzun vadede olumlu bir seviyede kredi notunuzun yükselişini etkileyecektir. Kredi kartına bu şekilde istenilen bir şekilde sahip olunabilir.

Kartı limitler dâhilinde bütün bunların yanı sıra ve ödemelerin düzenli yapılacağı bir şekilde kullanan tüketiciler, fırsatların pek çoğundan yararlanabilmekte ve kendi lehlerine dezavantajlı durumları çevirebilme fırsatı elde etmektedir. Başka şekilde bakacak olursak; düzenli ödemeler yapılmadığında ve ödeme gücünü aşan harcamalar yapıldığında ileride almak istenilen araba, ev ihtiyaç kredisine çok zor sahip olabilirsiniz.

 

 

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir