Anasayfa / Bankalar / Kredi Nasıl İptal Edilir?

Kredi Nasıl İptal Edilir?

Kredi Nasıl İptal Edilir?

Ev/araba almaya karar verdiniz, evlilik sürecindesiniz ya da tatile gideceksiniz ve kredi için bankaya başvurdunuz.

Bu tarihten sonra nakit buldunuz ve kararınızı değiştirdiniz ancak iş işten geçti krediniz olumlu sonuçlandı. Kredinizi iptal ettirmek istiyorsanız bazı takip etmeniz gereken bu aşamada prosedürler var.

 

Çekilen Kredi İptal Edilebilir Mi?

Krediyi çektikten sonra iptal edebilir miyiz? Kredi alanların en çok merak ettiği sorusudur. Bir kredi çekildikten sonra genelde uygunluğu daha iyi olan bir kredi ile karşılaşan kişiler ya da eline nakit geçip de taksit ile faiz ödemek istemeyenler krediyi iptal etmek isterler. Bu durumlarda bankalar bazı koşullarla kredi iptali yapabilmektedir.

Kredilerini banka iptal ederken 2 önemli dikkat edilmesi gereken nokta vardır. Bunlardan ilki, önce sözleşmeyi imzalamadan iade etmeye dikkat etmektir. Genel olarak bu aşamada bir kesinti veya ödeme yapmanız gibi durum oluşmaz. Çünkü banka bu aşamaya kadar bir masrafta bulunmamıştır.

 

Onaylanan Kredi Alınmak Zorunda Mıdır?

Eğer kredi başvurunuz onaylanmışsa bile yine de iptal edebilirsiniz. Başvurunuzu genelde sms ile yaptığınızda size sms ile başvurunuzun onaylandığına dair bir mesaj gelir. Mesaja siz geri dönmezseniz, birkaç gün içerisinde kredinizi ne zaman alacağınızı sormak üzere banka yetkilisi sizi arar. Kredinizin işleme hiçbir zaman konulmasını istemiyorsanız bu zamanda iptal etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Zaten bankaya belli belgeler ibraz ederek kredi ödemenizin gerçekleşmesini başlatırsınız. Otomatikman bunları bankaya sunmadığınız için de krediniz iptal olmuş olur. Belgeleri eğer bankaya teslim edip vazgeçerseniz, banka görevlisine yine de başvurunuzu iptal etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Genelde sizinle ilgilene görevli bir iptal formu doldurtur.

Bazı bankalar, eğer sözleşmede yer alıyorsa bu durumda belli bir oranda sizden iptal nedeniyle masraf ödemesi isteyebilirler. Fakat birçok başvuru artık atm, sms ya da web siteleri aracılığı ile gerçekleştirildiği için iptali de daha kolay hale geldi. Resmi bir şekilde başvuru sayılmadığı için web sitesinden yapılan başvuruların iptali daha da basit.

Kredi hesaba geçmeden ve siz sözleşmeyi imzalamadan iptal işlemi yapılabilir. Kredinizi iptal ettiğiniz durumda, eğer konut kredisi aldıysanız sizden ekspertiz yapıldığı için bu işlemin ücreti talep edilebilir.

 

 

Kredi Nasıl İptal Edilir?
Kredi Nasıl İptal Edilir?

 

 

Sözleşme İmzalandıktan Sonra İptal Durumunda Ne Olur?

İptal işlemini sözleşmeyi imzaladıktan sonra gerçekleştirmek size belirli bir ödeme çıkaracaktır. Tüm bankalar için bu uygulama geçerli değildir ama erken kapama cezası altında bazı bankalar ödeme istemektedir. Bu durumda banka sadece o güne kadar işleyen faizi ister. Ödeme yaptıktan sonra, bu gibi durumlarda dekont gibi ödemenizi kanıtlayan bir belgeyi alıp tüketici heyetine başvurabilirsiniz. Yaptığınız ödemeyi uygun görüldüğü takdirde geri alabilirsiniz. 14 gün içinde Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre krediyi tüketici olarak kapatma hakkına sahipsiniz.  Fakat süre içinde bu bedel kullanıldı ise işleyen dönem içi faizini ödemekle yükümlü hale gelirsiniz. Krediyi, yapılan sigorta kesintileri de kapattığınız güne göre hesaplanır ve kalanı tarafınıza iade edilir.

İhtiyaçlarınızı iyi belirleyip, bu tür durumlarla uğraşmamak için krediye başvururken verdiğiniz kararı mantıklı mı değil mi olarak iki kere düşünerek, ihtiyacınızdan fazlasını almamaya gayret göstermelisiniz. Ne kadar kredi iptal işleminizi gerçekleştirmeye çalışırsanız, kredinizi bankalar işleme koymadan önce iptali gerçekleştirme şansı da o kadar artar. Harcamadığınız paranın hiçbir şekilde dosya masrafını ödemek size hoş gelmeyecektir.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir