Anasayfa / Bankalar / Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde kredi notunun bireysel kullanıcılara açılması ile birlikte oldukça değer kazanımı artış göstermiştir. Hele ki, bankalar son zamanlarda kredi alımlarında oldukça zorlanmışlardır bu gibi önemli olan durumu da göz önüne aldığımızda kredi notu düşük olan tüketicilere kredi veren bankalar 2019 yılında da oldukça azalmıştır. Mevcutta bu gibi durumlar görülürken bunların yanı sıra “sıfır puana kredi”, “düşük kredi notuna kredi” gibi kampanyalar da bulunmaktadır. Bahsi geçen kampanyalar dâhilinde sicili bozuk olan tüketiciye, düşük kredi puanına sahip olan tüketiciye ve sıfır puanlı tüketicilere dahi kredi verebilen bankalar bulunmaktadır.  Bu krediyi alıp kullandıktan sonra tüketicinin yapmış olduğu düzenli ödemeler sonucunda ise daha yüksek kredi miktarları kullanabilmek mümkün hale gelmektedir.

 

Düşük Kredi Notu Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir

En riskli olarak nitelendirilen tüketici grubu hangi olumsuz şartı taşırsa taşısın herhangi bir bankadan kredi çekme işlemi maalesef oldukça güç bir durum oluşturur. Bu kişiler yüksek ihtimalle takibe girmiş ve ya daha önce herhangi bir banka tarafından sicili kötülenmiş kişileri oluşturular. Ayrıca daha önce herhangi bir bankadan kredi kullanmayan ve ya hiç kredi kartı kullanmamış ve ya hali hazırda kullanmayan tüketiciler kredi notu sıfır olarak gözükür. Bu kişiler kredi alırlarken kolaylıkla bir kaç teknik uyguladıktan sonra kredi notunu yükseltebilirler. Orta riskli ve ya az riskli grupta yer alan tüketiciler ise ancak düşük kredi notuna kredi veren bankalardan kredi alabilirler. Çünkü orta risk ve ya az risk barındıran tüketiciler az da olsa belli bir oranda risk barındırdıkları için yüksek kredi veren bankalardan kredi alımı yapamazlar. Tüketiciler teminat göstererek ve kefil göstererek ya da kendi gelirlerine göre düşük miktarlı kredi çekebilirler.

 

1- Teminat Göstermek

Düşük kredi puanına sahip olan kişilerin yani orta riskli ve ya az riskli kredi notuna sahip olan tüketiciler kredi çekebilmek için en çok uyguladıkları yöntemlerden birisidir. Tüketicinin kredi ödemesinin riskini oldukça azalttığından dolayı bankalar bu teklife çok sıcak bakarlar. Taşınmaz malların da duruma uygunluğu önem teşkil etmektedir. Her durumda gerçekleştiği gibi bu malların da krediye uygun olup olmadığının testini de yine bankalar tespit etmektedir. Eğer ki krediye başvuran kişinin bir gayrimenkulü varsa bunu teminat göstererek tüm bankalara kredi almak için başvurabilir. Gayrimenkulü teminat olarak bankalara gösterdiği için de kredi çekmek isteyen tüketici istediği bankadan kredi çekim işlemini tamamlar.

 

 

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

 

 

2- Kefil Göstermek

Bankalardan kredi almak isteyen tüketiciler düşük notlu halleriyle bile kredi alabilmek için uyguladıkları bir diğer yöntem ise kefil göstermektir. Bankaların da bir kişiyi kredi çekecek olan müşteriye kefil olarak kabul etmesi için kefilin kredi çekebilmek için şartları tamamlamış olması gerekir. Bankanın kredi alımı için müşterinin göstermiş olduğu kefilden istedikleri bazı şartlar vardır. Bunlara göz atacak olur isek;  kredi notunun krediye yeterli olması, sicili temiz olması, Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK ) kaydı olması gibi kriterler kefillerden istenen şartlar olarak adlandırılır. Krediyi alacak kişi gibi kefil olarak gösterilen şahsın da daha önce kara listeye girmemiş olması gerekmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için bankaların internet sitelerinden krediye kefil olmak sayfasından ve ya şubelerinden direkt bilgi edimi edinebilirsiniz.

 

3- Kredi Notunu Yükseltmek

Bankalardan kredi çekimi yapmak isteyen herkes bankalardan kredi alabilmek için kredi notunu yükseltmek adına çaba gösterebilir. Az riskli, orta riskli ve ya en riskli grubunda da olunsa dahi bir kaç uygulama sonrasında kredi notu arttırabilir ve daha sonrasında da tüm bankalardan kolaylıkla kredi çekilebilir.

 

 

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir