Anasayfa / Bankalar / Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Çekilen kredi oranları günden güne iyice çoğalmıştır.

İnsanlar bu zamanlarda çoğu banka terimini öğrenmiş durumda ve bankalarla ilgili olan işlerini oldukça bilinçli bir şekilde, bilgi sahibi olarak gerçekleştirir duruma gelmiştir.

Özellikle kredi çekerken limit yükseltimi ya da çekim gibi işleri gerçekleştirmeye çalışırken karşısına en çok çıkan hatta kredi çekmesine belki de engel olan terim ise hiç şüphesiz ki kredi notudur. Kredi notunuz düşük gerekçesiyle, özellikle bankalar kendi tarafından kredi notunuzu düşürerek, kredi talepleri reddedilenlerin kredi notlarını yükseltme yöntemleri için okuması gereken hazırladığımız bu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Ancak kredi notunu nasıl yükseltebileceğimiz kısmı anlatamadan önce, kredi notları neye göre verilir, neden düşer ve nelere dikkat edilir gibi oldukça önemli hususlardan bahsetmek çok daha uygun olacaktır.

 

Kredi Notları Neye Göre Veriliyor?

Bu kredi notları belirlenirken genellikle birbirine benzeyen etkenler söz konusu olsa da, bankanın her bir kendine özgü bir puanlama sitemi bulunmaktadır. Her bin bankada kredi notunuz dolayısıyla farklı çıkabilmekte. Hatta tüm bankalarda kredi notunuz aynı bile çıksa, bu sonucu farklı bankaların farklı bir şekilde yorumlaması da mümkün olabilmekte. Bunlar sepelerdir ki, bankaya göre bir kredi notunuzu çok düşük yorumlanıp ve kredi talebiniz reddedilebiliyorken, bir diğer bankada hiçbir problem ile karşılaşmadan hemen kredinizi çekebiliyorsunuz.

Hatta bir süre önce kredi notunuzu beğenmeyip krediyi size vermeyi reddeden bir banka kendi taleplerini tamamen değiştirdiği için insanların en şaşırdığı durumlardan birisi olarak bir süre sonra kredi vermeyi size kabul edebiliyoruz.  Bankaların inisiyatifine kalmış durumunda kredi çekmeniz dolayısıyla ve kredi notlarını değerlendirirken bankaların her biri için ayrı değerlendirme kriteri bulunmakta ve zaman zaman bu da değişiklik gösterebilmektedir. Kredi notunuz yine de, kredi almak için başvuru yaptığınızda oldukça önemli bir etken olduğu göz ardı edilmez.

 

Peki, Kredi Notu Verilirken Nelere Dikkat Ediliyor?

 • KBB skoru: Bankaların tüm müşterileri ile ilgili bilgileri birbirleri ile paylaştığı ortak havuz.
 • Net aylık geliri
 • Meslek
 • Yaş
 • Toplam iş deneyimi
 • Öğrenim durumu
 • Medeni hal
 • En son işinde çalıştığı süre
 • Sahibi olduğu taşıtlar
 • Şu an oturulan evin mülkiyet durumu
 • Sahibi olduğu kredi kartları
 • Çek ve senet kayıtları
 • Kanuni ve idari takip sorgusu

Madde halinde yazılan, bu kredi notunu etkileyen etmenlere bakıldığında, ‘’kredi notum neden düşük?’’ sorusunun cevabını bulmak da oldukça mümkündür. Net bir şekilde aylık geliriniz düşük ise ve bunun çok üzerinde bir kredi miktarı talepte başvuruda bulunmuşsanız, bu talebin reddedilmesi çok doğal. İlk defa ya da çalıştığınız bir banka, diğer bankalarla olan geçmişinizi KBB sisteminden inceleyerek kredinizi reddedebilir.

Birçok bankaya aynı anda yapılan kredi taleplerinin de KBB skorunuzu olumsuz yönde etkilediğini de aklınızdan çıkarmamanızda fayda var.

 

 

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

 

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notunuzu maalesef ki birden mucizevî bir şekilde yukarılara taşımanın bir yolu yok fakat şu hususlara dikkat ederseniz, bu zaman içerisinde kredi notunuz yükselecektir.

 • Borcunuzu azaltın

Yüzde %30 oranında borcunuzu düşürdüğünüzde, kredi notunuz otomatik olarak artmaktadır.

 • Yeni bir kredi kartı isteyin

Şaşırtıcı fakat oldukça yeni bir kredi kartı talep etmek kredi kartı talep etmek kredi notunu otomatikman yükseltiyor.

 • Diğer kredi borçları

Üzerinizde şu an bulunan diğer kredi borçlarını zamanında ve düzenli olarak ödemenin, kredi notunu yüzde 15 etkilediğini aklınızdan çıkarmayın.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir