Anasayfa / Bankalar / Kredi Skoru Nedir ve Düşükse Ne Yapılmalı?

Kredi Skoru Nedir ve Düşükse Ne Yapılmalı?

Kredi Skoru Nedir ve Düşükse Ne Yapılmalı?

Kredi skorunun anlamı nedir? Bu skorun hesaplayıcıları kimlerdir?

Kredi kayıt bürosu olarak çalışan Türk mekanizma tarafından kredi skoru hesaplanır. Finansal kurumdan yaklaşık olarak yüzün üzerinde toplanılan veriler KKB veritabanına ulaştırılır. Burada çeşitli kriterlere göre kişiler hakkındaki bilgiler sınıflandırılır. Finansal kurumlar için sınıflandırma sonucunda tüm müşterileri hakkında bilgi sahibi olacakları puanlar ortaya çıkar .

Kredi Skorunda Etki Eden Başlıca Faktörler Nelerdir?

Bu yapılan sınıflandırılmanın KKB tarafından tam olarak neye dayandığı açıklanmasa da, durumun tahmin edilmesi pek de güç bir olay değildir. Kredi skoru sistemini bir çok ülkenin de uygulayıp toplanılan veriler ve yapılan değerlendirmeler şunlara dayanır:

Geçmişte yapılan ödemeler: Kredi kartı veya kredi borçlarının ödemelerine riayet edilip edilmediği ölçülür. Burada kısa veya uzun zamanlı gecikme gibi sınıflar yer alır. Uzun zamanlı gecikme ve eğer takibe düşme gibi durumlar söz konusu olursa, kredi skoru bundan olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

Borcun toplam durumu: Borcun kredi kartınızda olan gelirinize oranından tutun da, kredi kartlarında birden fazla borcunuzun olduğu veya kredi ödemeleri söz konusuysa da olumsuz bir netice söz konusu olacaktır. Borçlarınızın bu nedenle gelirinizi aşmaması ve kredi kartı borcunuzun birden fazla yer almamasına dikkat etmelisiniz.

Yeni kredileriniz: Başvurma sayınızın kredi çokluğu da kredi skorunu eksi yönde etkileyen bir gelişmedir.

 

Kredi Skoru Nedir
Kredi Skoru Nedir

Kredi Kullanma Yolunda Kredi Skoru Düşük Kişilerin Durumu Nedir?

Kredi kullandırma şartlarının her bankada farklı olduğunu ifade edelim. Bir bankaya yaptığınız kredi başvurunuz bu nedenle olumsuz cevap almış olmanıza rağmen başka bir bankadan da olumlu cevap alma ihtimaliniz vardır. Bankanın talep edeceği bilgileri eksiksiz olarak vermeniz böyle bir durumun yaşanabilmesi içinde gerekir.  Söz konusu peşinat, ek teminat ve kefil gibi talepler neden olabilir.

Yanlış Kredi Skoru Olabilir Mi?

Tutulan bilgilerin KKB tarafından yanlışlığı söz konusu olmaz. Daha önce ancak kredi ve kredi kartı ödemelerinde yaşadığınız problemlerden sonra riayet eden ödemelere bir kullanıcı halinde gelmiş olabilirsiniz. Kredi skorunuzda uzun süre geçmesine rağmen bir değişikliliğin olmadığını öğrendiyseniz, itiraz da banka aracılığıyla bulunma hakkınız vardır. Böylece en son ödeme trendleriniz KKB tarafından değerlendirilerek, kredi skoru için yeni bir hesaplanma yapılabilir.

Konut Kredisini Bankalarla Herhangi Bir İlişkim Olamamasına Rağmen Alamadım Neden?

                Kredi ve kredi kartı kullananların KKB tarafından değerlendirilmesi bankaların müşterilerine kullandıracakları krediler için önemlidir. Bankalar bu nedenle kredi kartı ödeme alışkanlığınızı bilmek isterler. Bankalarla daha önce eğer ilişkiniz olmadıysa, kredi skoru puanına ulaşılmaz. Bankaların size kredi vermeme sebebi bu olabilir. Ufak çaplı bir kredi almanız ve düzenli şekilde ödemeniz böyle bir durumu aşmak için iyi olacaktır.

 

 

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir