Anasayfa / Bankalar / Kredilere Boşanma Sürecinde Ne Olur?

Kredilere Boşanma Sürecinde Ne Olur?

Mal paylaşımının yanında boşanmanın hukuki suçlarından birisi de borç paylaşımıdır. Eşler evliliklerde manevi bağlar ve duygular ile hareket etmenin yanı sıra, ortak bir şekilde ekonomik anlamda da hareket ederler. Bu ekonomik ortaklık eşler arasında boşanma ile birlikte ortadan kalkar.

Konut Kredili Evin Boşanmada Paylaşımı

Uygulanabilecek Boşanma Durumunda Mal Rejimleri Nelerdir?

Yürürlüğe 01.01.2002 tarihinde giren Medeni Kanun’da 4721 sayılı eşler arasında ekonomik ortaklığı dört farklı mal rejimi ile belirtilir.

Bunlar:

  1. Mal ayrılığı rejimi,
  2. Mal ortaklığı rejimi,
  3. Paylaşmalı mal ayrılığı rejimi,
  4. Mallara katılma rejimi,

Olup, eşlerin bunlar arasında hangi mal rejimine tabi oldukları belirlenip bu doğrultuda mal paylaşımı yapılır. Yasal Türkiye’de geçerli olan mal rejimi ise edinilmiş mallara katılma rejimidir. Bu dört ayrı mal rejiminden, eşler evlenirken birisini seçebilecekleri gibi, mal rejimi sözleşmesini kendi aralarında da yapabilirler.

 

Boşanma-sürecinde-kredilere-ne-olur
Boşanma-sürecinde-kredilere-ne-olur

Mal Rejimi Nedir?

Malların evlilik süresince nasıl idare edileceğini, nasıl harcamaların yapılacağını ve ayrılık veya boşanma gibi durumlarda eşler arasında bu malların nasıl paylaşılacağını düzenleyen kurallara mal rejimi denir.

Kredi ile Alınan Konut Boşanma Durumunda Nasıl Paylaşılır?

Taraflar boşanma durumunda bir mal rejimi seçmişse veya karşılıklı anlaşarak boşanıyorlar ise kredili konutun protokolde akıbetine karar verebilirler. Katılma rejimi bu tür durumların dışında edinilmiş mallara söz konusu olur. 1 Ocak 2002 tarihince kanunun yürürlüğüne girdiği bu tarihten önce alınmış malların paylaşımında mal ayrılığı, malların bu tarihten sonra edinilmiş paylaşımında ise mallara katılma rejimleri uygulanır.

Kredi ile evlilik süresince alınan ev edinilmiş mal kapsamına girer. Boşanma davası açma tarihinize kadar bu durumlarda olan ödemelerin tasfiye payını yarı değeri üzerinde alma hakkınız doğar. Diğer eşin çalışmayıp çalışmaması, fiili olarak hatta aynı evde yaşıyor olup olmamanız bile önemli değildir.

Mahkemece karara bağlanması alacak hakkınız için harç ödeyerek mal tasfiye davası açmanız gerekir.

Konut 2002 yılından sonra söz konusu edinilmişse mallara katılma rejimine tabi olur. Açılacak tasfiye davasında mal rejimi sonra erdiği zaman, evin veya elden çıkarılmış ise geçen değerin yarısı üzerine hak sahibi olursunuz. Ev boşandıktan sonra da kimin mülkiyetinde kalırsa kredi borçlarından o sorumlu olur.

Açıklamayı kısaca yapmak gerekirse, boşanma durum davası sürerken, kimin mülkiyetinde kredi ile alınan ev ise onda kalmaya devam ederek ancak diğer eşe edinilmiş mal olması nedeniyle, payı oranında ödeme yapılması yönünde mahkeme kararı verir.

Boşanırken Kredi Borcu Ne Olur?

Eşlerden birinin boşanma durumunda kullanmış olduğu bireysel kredilerde banka tahsili borçlu olan kişiden yapar. Eşin, yani borçlarından diğer eş sorumlu değildir. Eşin borcundan dolayı bu sayede diğer eşin aldığı maaşa, kendine adına kayıtlı eve haciz konamıyor.

 

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir