Anasayfa / Emlak / Mirasla Kazanılan Konutlar ve Yasal Olan İşlemler

Mirasla Kazanılan Konutlar ve Yasal Olan İşlemler

Mirasla Kazanılan Konutlar ve Yasal Olan İşlemler

Kişinin vefatından sonra kişinin yakınlarının geride kalmış olan malvarlığı üzerinde hakları ölüm anıyla gerçekleşiyor. Medeni Kanuna göre miras kalan kişilere hayatını kaybeden kişiye ait tüm her şeyin üstünde hak sağlamak için beraber bir yol izlemeleri gerekmektedir. En çok sorulan sorulardan biri miras olarak kazanılan konutun satışı nasıl gerçekleşir? Geriye kalan konutlar ve mal varlığı nasıl eşit bir şekilde pay edilir. Bu sorulara cevap bulmanız için konu üzerinde biraz yoğunlaşalım.

 

Kardeşler arasında geriye kalan mal varlığı nasıl pay edilir?

Bu sormadan önce mirasçı kime denir ve onlar kimlerdir bunu öğrenmek en doğrusudur. Mirası kalan kişinin ölümle alakalı olarak mirası kullanma yetkisi kimse var ise o bu işi başlatacaktır. Kalan miras ve malvarlığı kardeşler arasında eşit bir şekilde pay edilir. Ancak kişi ölmeden önce kardeşler arasında kendince bir pay yaptı ise öldükten sonra o şekilde para ve miras dağılımı yapılacaktır. Eğer vasiyette saklı para ve malvarlığı ayrımı var ise kardeşler arasında tenkis davası açılabilir. Bu dava açılabildiği gibi vasiyetlerin iptali içinde dava açılabilmektedir.

 

Mirasla Kazanılan Konutlar
Mirasla Kazanılan Konutlar

Geriye miras olarak kalan evin veya konutun satışı ise medeni kanuna göre yapılır. Miras kalan bireyler sözleşmeler ve kanunlar doğrultusunda konutun paylaşılmasını isteyebilirler. Böyle bir olayda ise ortak kararlar alınarak konut ve ev satışı yapılabilir. Geriye miras olarak kalan gayrimenkulü satmak için ise ya herkes gidip teker teker tapuya imza atmak zorunda kalır ya da tüm hissedarların seçtiği tek bir kişi tüm işi halledebilir.

Mal varlığı ve miras kalan kişilerin yaşları 65 yaşı üstünde olmasıyla kişiden akli dengelerinin sorunsuz olduğunu kanıtsal için rapor istenir. Eğer mirasçılar anlaşamazsa isteklere göre bir karar alınarak dağıtma yapar. Bunun nedeni ise kişinin kendi düşüncesiyle kararlar verip vermediğini anlamak ve doğru kararları almaktır. Sadece 65 yaşın üstü için böyle bir durum geçerlidir. Küçük yaşlarda kişiye kalan mirası kişi kendi nasıl isterse öyle kullanabilmektedir. En doğru kararların alınması için malvarlığı ve miras paylaşımının dikkatli incelenmesi gerekir.

Peki ya size kalan konut için vergi ödemek zorunda mısınız? Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’nun 5. maddesinde yazıldığı gibi veraset durumunda kazanan kişi vergiyi ödeyecek kişi olarak seçilir. Bu konutun vergi ücreti her sene değişir ve oranlara göre belirlenir. Kanunlara göre miras bırakmış olan kişinin kişisel eşyaları vergi ödemesi dışında kalır.3 yılda ve her sene Mayıs, Kasım ayları içerisinde 2 eşit ödeme taksiti yapılır. Kişiye miras olarak kalan ev ve evin özellikleri emlak vergisi bulunduruyorsa vergiye tutulur. Şartlar yok ise iki eşit taksitle birlikte ücret ödenir.

Yani size direk olarak miras kalan bir konutu istediğiniz gibi satma işlemlerini uygulayabilirsiniz. Ancak farklı farklı kişilerle bir miras içerisinde kalıyorsanız ortak bir karar almak en mantıklısı olacaktır. Kendi istediğiniz şartları ve ücretleri almak isterseniz her türde dava ve itiraz şansınız bulunmaktadır. Kardeşinizle size kalan bir mirası devlet eşit bir şekilde size dağıtır ve anlaşmanızı sağlar. Önceden belirlenmiş olan özel bir durum var ise ve sizin bu duruma itirazınız da var ise istediğiniz gibi dava açabilip kendi haklarınızı savunabilirsiniz.

Size miras kalan konutu 5 sene içerisinde elinizden çıkarırsanız gelir vergisi kanununun 80’inci maddesine takılı kalırsınız. Değer artışı söz konusu olacaktır. Böyle bir durumda konut bedelsiz olarak kazanılmışsa bu sayede doğan kazançlar vergilendirilmez. Devlet mirası korur ve eşit bir şekilde dağılımının yapılması için gerekli işlemleri gerçekleştirir. Bir mirasta sizinde payınız olduğu halde sizden malvarlığını gizleyen ve kaçıran kişilere dava açabilirsiniz.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Tefeciler Nasıl Çalışır ve Neler Yapar

Tefeciler Nasıl Çalışır ve Neler Yapar

Tefeciler Nasıl Çalışır ve Neler Yapar? 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 241. Maddesi; Tefeciliğin tanımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir