Anasayfa / Bankalar / Satın Almak İstediğimiz Konutun Altyapısında Nelere Dikkat Etmeliyiz

Satın Almak İstediğimiz Konutun Altyapısında Nelere Dikkat Etmeliyiz

Satın Almak İstediğimiz Konutun Altyapısında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Satın almak istediğiniz veya aldığınız konutların bazı temel kontrol edilmesi gereken sistemleri vardır. Konutların su, ısınma, kanalizasyon ve elektrik gibi altyapılarını taşınmadan önce çalışıp çalışmadıklarını kontrol ediniz. Konut sahibi olurken insanlar bu gibi konulara pek dikkat etmezler. Söz üzerinde çalışıp çalışmadıklarını sorarlar ve aldıkları cevap onları tatmin eder. Ancak bu yanlış bir davranıştır. Kontrol edilmeden alınan konutlarda çıkan problem sizi hem zaman kaybına uğratabilir hem de paranızı zamansız bir şekilde harcamanıza yol açabilir. Önceden planlanmış bir şekilde bu sorunlar çözülürse hem huzurunuz kaçmaz hem para planlamanız rahatlar.

Pekâlâ, satın almak istediğiniz konutun altyapısında bir problem var mı, altyapı kaliteli mi veya iyi durumda mı bunu nasıl anlarsınız? Şimdi bazı problemlere dikkat edelim ve alt payı hakkında bilgi edinelim.

 

Su Tesisatı

Konutun su tesisatını kontrol etmelisiniz. İlk olarak musluklardan başlayabiliriz. Satın almak istediğiniz konutun su tesisatında bir problem var mı diye gezinirken, tüm musluklara bakmalı ve kontrol etmelisiniz. Muslukları kontrol ettiniz su düzenli bir miktarda geliyorsa, bir sorununuz yoktur. Muslukların bağlantı yerlerini de kontrol ediniz ve sızıntı varsa tamirciden yardım isteyip problemi bitiriniz. Sıcak su artışı çok önemli bir problem olabilir. Sıcak suyun ne kadar hızla geldiğini ve ayarlanabilir olup olmadığına bakınız. Sıcak su geç geliyor ya da hiç gelmiyorsa ısıtma sisteminde sorun vardır. Çok masraflı bir sorun olabilir, en kısa sürede uzmanlara gösteriniz. Konuttaki ısıtmanın kombi mi, merkezi ısıtma mı olarak çalıştığını da öğreniniz. Zemindeki nem de büyük bir sorun haline gelebilir. Zeminde kaçak var mı yok mu iyice kontrol ediniz. Küçük çatlaklar çok büyük problemlere yol açabilirler. Duvarlarda nem var mı yok mu buna da bakın. Eğer nem varsa duvarlar kırılmak zorunda kalabilir ki buda masraflı bir iştir. Rutubet kokusu olup olmadığına bakmak önemli bir husustur.

 

Altyapı

Konutta ki kanalizasyon altyapısında bir sızıntı, çatlak varsa anlaşılması kokudan dolayı çok kolaydır ancak tamir edilmesi çok masraflı olabilir. Bunun nedeni kanalizasyon altyapılarının arızalarının sebeplerinin çoğu genel şebekeden dolayı sorunlar çıkmaktadır. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalırsanız yetkili kamudaki kurumlara bilgi ve sorunu anlatarak müdahale edilmesi istenmelidir.

 

Satın Almak İstediğimiz Konutun Altyapısında Nelere Dikkat Etmeliyiz
Satın Almak İstediğimiz Konutun Altyapısında Nelere Dikkat Etmeliyiz

Elektrik Tesisatı

Konutun elektrik sisteminin kontrol edilmesi en gerekli ve en önemli husustur. Günümüzde ki teknolojiyle artık elektrik sistemleri ve altyapıları su tesisatları kadar sorun çıkarmazlar ve az bir süre içerisinde çözülürler. Önemli olan konu ise can sağlığıdır. Çok tehlikeli ihmal edilmemesi gereken sorunlardır. En kısa süre içerisinde konu üzerinde deneyimli ve yetkili kişileri çağırıp sorunu halletmelerini sağlamak çok önemlidir. Yetkili kişiler gelene kadar ev içerisinde o sorunla alakalı bir şeye dokunmayıp beklemek en doğru seçenek olacaktır. Gelelim nelere dikkat edeceğiz? Prizlerin sağlamlığı, çalışma durumları ve lambaların durumunu öğrenmek en başta yapmamız gereken şeydir. Evde prizlerde çıkan bir sorun tüm tesisatın değişmesine yol açabilir. Önceden bu sorunu belirlemek en doğrusudur.

Elektrik tesisatında eski mi yeni mi altyapı kullanılmış buna dikkat etmelisiniz. Çünkü aldığınız ev eski olabilir bu yüzden eski elektrik sistemiyle çalışmaktadır. Evin içerisinde kullanacağınız ürünler yeni ise uyuşmazlık gibi problemler çıkabilir. Önceden bunu araştırmak çok önemlidir. Konutunuzda topraklama olup olmadığını araştırınız ve eğer yoksa en kısa süre içinde yapılmasını isteyiniz. Bir elektrik kaçağı probleminde topraklama hayat kurtarabilir. Eğer topraklamanın doğru olmadığını düşünürseniz yetkililerden yardım isteyiniz. Bir konutu satın almadan önce önerdiğimiz ve üstünde sıkça durduğumuz bu altyapı problemlerine ve çözümlerine bakınız. Altyapınızın hepsinin tam olarak ve düzenli olarak çalışıp çalışmadığını kontrol edip satın alma işlemini öyle yapınız. Satın alma işlemi gerçekleştikten sonra da bu konuların peşini bırakmayınız ve düzeli bir şekilde kontrollerinizi yapınız.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir

İçindekiler1 Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir ?1.1 Ödenmeyen Borçların İşlem Süreci ve Zaman Aşımı1.2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir