Anasayfa / Haberler / Tefeciler Nasıl Çalışır ve Neler Yapar

Tefeciler Nasıl Çalışır ve Neler Yapar

Tefeciler Nasıl Çalışır ve Neler Yapar?

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 241. Maddesi; Tefeciliğin tanımı

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 241. Maddesinde açıklandığı gibi; Tefeciliğin tanımıdır. İkrazatcılığı izin almadan yapmak üzere, faiz veya her ne ad altında olursa olsun, bir ipotek veya ivaz karşılığı almak suretiyle ödünç para verme işlemlerinin yapılması veya bu işlerin meslek edinilmesi ve KHK uyarınca alınan ikrazatçılık izni iptal edildiği halde, para verme işlerine ödünç bir şekilde devam edilmesi eylemlerine verilen isimdir. 241. Maddede belirtildiği gibi verilen ceza iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Tefecilik; günümüzün kavramı olmakla birlikle, bir yaygın meslektir ve kökenleri eski tarihlere kadar uzanmaktadır. Eski dönemlerden cahiliye dönemi olarak bilinen İslamiyet Öncesi dönemlerde zengin/tüccarlar kişiler ihtiyaç sahiplerine para veya malları borç olarak verip, borcun vadesi geldiği zaman kat kat faiziyle birlikte ödemelerini yapmalarını isterlerdi. Bu günlerimizde modernliği daha bir arttırılan bu; tekel, kuyumcu, telefon, beyaz eşya, emlak ofisleriyle oto galerici satıcıları gibi kavramlar nakit para girişi olan kurumlar tarafında da yürütüldüğü bilinmektedir.

İzin belgesi olmadan tefecilik, ödünç para verme işleriyle ilgili yasa hükümlerine aykırı davranarak, para kazanma amacıyla faizden ödünç para verme olarak bilinse ve suç kapsamında olsa dahi bu kişilere başvuran pek çok kişi vardır.

 

Tefeciler Nasıl Çalışır ve Neler Yapar
Tefeciler Nasıl Çalışır ve Neler Yapar

Tefecilere başvuran kişilerin durumlarını ele alacak olursak;

  • Kredi notunun düşük olması,
  • Acil nakit ihtiyacının olduğu durumlarda,
  • Düzenli ödemediği önceki kredilerinden dolayı getirilen haciz,
  • Kamu veya özel hukuk tüzel kişilerinden yasaya uygun olarak kurulmuş yasalar doğrultusunda faaliyet arz eden ikrazatçılardan herhangi bir nedenden ötürü para temin edemeyecek durumlar olduğunda,
  • Beyan edebileceği bir geliri olmadığı için kredi çekememesi,
  • Kredi çekmesi zorunlu olan tutardan ihtiyacı olan tutar yüksek olduğu durumlarda,
  • Prosedürlerle, evrak işlemleriyle uğraşmak istenilmediği gibi durumları örnek verebiliriz

Vereceği borç para karşılığı tefeciler bir güvence isterler ki alınan borç paranın geri ödeme garantisini en baştan sağlamak için. Borcu kaç taksitle ödeyecekse o sayıda senet imzalanmasını veya kişinin üzerine kayıtlı bir arazi, araba ya da mülkü varsa onu ipotek etmeyi ya da bir kişinin kefil gösterilmesi gibi güvenceler isteyebilir. Güvencesi bulunmayan böyle kişilere ya para vermezler ya da istedikleri tutarın altında bir miktar para teklif ederler. Vadesi gelmiş borcun ödenmemesi durumunda Yasal olmayan kuruluşlar yüzünden ve yasalarını kendi başlarına belirledikleri için faizi daha da arttırıp borcunuzu fazlalaştırabilirler veya elinizdeki eşyalara el koymak isteyebilir, çevrenizdeki kişileri veya sizi rahatsız edebilirler.

Yeni nesli olarak bilinen pOS cihazıyla eyleme geçirilen tefeciliğin, örnek verecek olursak; Tefecilik, borç para isteyen kişiler ya da kişi kurumdan borç istenilen tutarda alışveriş yapmış gibi gösterilerek kredi kartı ile borçlanmakta, borç parayı sağlayan kurum alacağını cihazın ait olduğu bankadan tahsil edeceğinden, verilen borçlu para güvence altına alınmış bulunmaktadır. Örneği bir başka verecek olursak hemen herkes tarafından çoğunlukla bilinen Banker Kestelli, girişimciler ve iş adamları iş yeri açma, yapılan işin devamlılığını getirme gibi yüksel olaylar altı faizden para tahsis ederek piyasaya uzun yıllar hâkim olmuştur. Kontör tefeciliği ise aynı şekilde stok devir hızı çok yüksek olan ürünü satılmış gibi göstererek parayı borçlu vermede kullanmışlardır.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar

Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir

İçindekiler1 Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir1.1 Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar1.2 Emekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir