Anasayfa / Soru Cevap / Tüm Borçları Tek Bir Kredi ile Birleştirmek

Tüm Borçları Tek Bir Kredi ile Birleştirmek

Tüm Borçları Tek Bir Kredi ile Birleştirmek ; Tek bir bankada birden fazla bankadan kredi toplamak, ödeme kolaylığı açısından önemli bir avantajdır. Günlük hayatta zaman zaman acil durum parasına ihtiyacımız olabilir. Benzer şekilde, farklı bankaların kredi kartlarına yapılan harcamalar nedeniyle birden fazla bankaya karşı kredi kartı borçlusu olabiliriz.

Bu gibi durumlarda, aylık geliriniz yüksek değilse, borçlarınızı ödemekte zorluk çekersiniz. Kredi kartı veya kredi kartının zamanında ödenmemesi, kredi notu bankanın kara listesine indirilinceye kadar çeşitli yaptırımlara neden olabilir. Ayrıca, böyle bir durum karşısında, bankalardan tekrar borç alamama gibi sorunlarla da karşılaşabilirsiniz.

Bu ve benzeri nedenlerle, kredinizi zamanında ödemeniz gerekir. Yani, birden fazla bireysel borç borcunuz varsa veya birden fazla kredi kartı borcunuz varsa, bu borçları bir bankada toplayabilir misiniz?

Bu yazıda tek bir bankaya birden fazla banka kredisi borcu yapıp yapamayacağımı soruyu cevaplamaya çalışacağız.

Kredi Yapılandırma Kredisi (Yeniden Finansman Kredisi) nedir?
Kredi borcunun yeniden yapılandırılması, yani bir yeniden finansman kredisi, kredi için yeni bir ödeme planı oluşturulması anlamına gelir. Bu yeni ödeme planı ile taksit sayısı, kredinin süresi ve krediye uygulanacak faiz oranı değiştirilmektedir.

Kredi borcunun yeniden yapılandırılması temel olarak eski kredi borçlarınızı kapatmak ve bu borçları yeni bir borç işlemiyle tek bir çatı altında toplamak anlamına gelir. Burada uygulanan teknik borç transferidir. Başka bir deyişle, mevcut borçlarınızın yeni bir kredi adıyla yeni bir tanımı yeniden yaratıldı. Bu nedenle, kredinin miktarı, faiz oranı, taksit sayısı, ödeme yöntemleri değişiklik göstermektedir.

Kredi borcunu yapılandırmanın iki yolu vardır. Birincisi, bir krediniz var. Bu durumda, indirgemeden yararlanmak için daha fazla kredi faiz oranı kullanılır. Diğeri ise birden fazla kredi borcu olduğu. Bu durumda, kredilerin taksitle ve uzun vadede ödenmesi için yapılandırılmıştır. Bu şekilde, kredi borçlarındaki taksit tutarı taksitlerdeki artış miktarına ek olarak azalmış ve bu da aylık gelir üzerindeki baskıyı azaltmaktadır.

Birden fazla banka kredisi borcu tek banka borcu yapabilir miyim?
Asıl konumumuza dönersek, birden fazla bankaya kredi borçlusunuz ve bu kredileri ödemekte zorluk çekiyorsunuz. Bu borçlar tek bir borç haline gelirse, ödemelerinizi daha rahat hale getirebileceğinizi ve hesaplarınızın bunu gösterebileceğini düşünüyorsunuz. Bu borçları tek bir borç haline getirebilir misiniz?

Yeniden finansman kredisinin hedeflerinden biri, ödemeyi kolaylaştırmak için birden fazla kredi borcunu tek bir borç haline getirmek. Örneğin, (A) ve (B) bankalarına borç verilir. Bu iki bankadan birine tek bir borç yapmak ve başka bir bankaya başvurmak için başvurabilirsiniz. Başvuru üzerine banka gelirinize ve kredi notunuza bakacaktır. Geliriniz yeniden finansman kredisini ödemeye yeterliyse, kredi sağlanacaktır.

Bu şekilde, kredi ödünç alındığında, banka borçlarını diğer bankalara öder. Yalnızca sizin sorumlu olduğunuz banka, yeniden finansman kredisinden çektiğiniz bankadır.

Tek bir banka kredisi olarak birden fazla banka kredisi borcu yapmak avantajlı mıdır?
Borçlarınızı ödeyebiliyorsanız ve aksama yoksa, borçlarınızı yeniden Refinansman kredisi kullanmadan ödeyebileceksiniz. Finansman kredisi özel bir tür tüketici kredisi olduğundan, hem kredinin maliyetini hem de yeni faiz oranındaki faizi ödemek zorunda kalacaksınız. Bununla birlikte, birden fazla bankadan kullandığınız kredi ödemeleri geliriniz üzerinde baskı yaratıyorsa, yani kredi ödemeleriniz yüksekse, bir yeniden finansman kredisi kullanmakta fayda vardır.

Çünkü bu şekilde kredi kullandığınızda, önceki kredi borçlarınız önceki borçlarınız nedeniyle etkilenmez. Ayrıca, kredinin aylık ödemesi sizin gelirinizden artacağınızdan daha düşük olacaktır.

Örneğin aylık 5000 TL geliriniz var. Üç farklı bankadan para çektiğinizi ve ilk banka için 1500 TL, ikinci banka için 1300 TL ve üçüncü banka için 1000 TL ödediğinizi varsayalım. Normalde bu kişi aylık 3800 TL aylık kredi ödemesi yapar. Ancak, bu kişiye 48 ay süreyle refinansman kredisi verilirse, bu aylık kredi ödemesi 2500 TL’ye kadar düşebilir.

Tek Banka Borcu Olarak Birden Çok Banka Kredisi Kredisinin Borçlanmasının Herhangi Bir Dezavantajı Var mı?


Yeniden finansman kredisi kullanmanın dezavantajı kredi maliyeti ve yeni faiz hesabında gösterilmektedir. Bir yeniden finansman kredisi kullanırsanız, bu yeni bir kredidir, böylece banka sizden dosya ve kredi için borç alabilecektir. Ayrıca, kredinin alındığı gün faiz oranından yeni bir faiz hesabı uygulanacaktır. Bu, çok fazla faiz ödeyeceğiniz anlamına gelir.

Ne Kadar Yeniden Finansman Kredisi Alınabilir?
Yeniden finansman kredisi özel bir tüketici kredisi olduğundan, bu kredi için tüketici kredisi üzerinden alınabilecek miktar da geçerlidir. Günümüzde 50 bine kadar refinansman kredisi alınabiliyor.

Yeniden Finansman Kredisi Maksimum Maksimum Ay?
Yeniden finansman kredileri, tüketici kredilerinde olduğu gibi en fazla 48 ay sürebilir.

Hakkında Afinans

Finans

Bunları Da İnceleyebilirsiniz

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

İçindekiler1 Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?1.1 Kredi Notları Neye Göre Veriliyor?1.2 Peki, Kredi Notu Verilirken Nelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir