Anasayfa / Döviz / Borsa / Yatırım Fonlarına Nasıl Yatırım Yapılır

Yatırım Fonlarına Nasıl Yatırım Yapılır

Yatırım Fonlarına Nasıl Yatırım Yapılır? Yatırım fonları, finans uzmanları tarafından alınıp satılabilen bir yatırım aracıdır. Bildiğiniz gibi, enflasyon yaşayan her ülkenin parası amortismana tabi tutulur. Üstelik, Türkiye’de% 18 enflasyon elde etmek için her yıl erimekte olduğunu, paramızın% 18’sini göstermektedir. Değer kaybını önlemek için paranızın karşılığını almak istiyorsanız, ancak yatırımın sizin için yatırım fonunu anlamadığını düşünüyorsanız. Bu makaledeki yatırım fonunuz nedir? Yatırım fonlarına nasıl yatırım yapılır? Yatırım fonu türleri gibi birçok konuya odaklanacağız.

Yatırım fonlarını kim yönetir?
Yatırım fonları, bankalarda veya aracı kurumlarda çalışan yatırım uzmanları tarafından değerlendirilir. Ancak, çeşitli yatırım fonları var. Yatırım aracını kendinize uygun görmeyi düşünüyorsanız, yatırım fonunu alabilirsiniz.

Yatırım Fonu Nasıl Alınır ve Satılır?
Yatırım fonu almak için banka hesabınıza sahip olun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve yasal yaşta olmanız gerekir. Bu şartlara sahipseniz, yatırım fonları alıp satabilirsiniz. Yatırım fonlarının satın alınması ve satılması son derece kolaydır. Yatırım fonları almak ve satmak için bankanızın internet bankacılığı, şube bankacılığı ve telefon bankacılığı kullanabilirsiniz. Bazı bankalarda bile, yatırım fonları bile alınabilir ve satılabilir.

Yatırım Fonları Ne Kadar Bulunur?
Yatırım fonları genellikle birden fazla yatırım aracının bir karışımından oluşur. Bazı yatırım araçları riskli olabilir ve bazıları risk içermez.

Yatırım fonu türlerine göre, risksiz, düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli form. Yüksek riskli fonlar en iyi getiriyi sağlarken, bu fonlar bazen yüksek risk içerdikleri için para kaybederler.

Risksiz yatırım fonlarının çoğu, genellikle kısa vadeli tahviller, tahviller ve devlet tahvillerinden oluşur,
En riskli grup döviz, altın ve özkaynak fonlarıdır. Riskli gruptaki yatırım araçlarının çoğu uzun vadeli olduğu için, olası nakit gereklilikleri için satarsanız zarar görebilir. Bu nedenle, yatırım fonu almadan önce olası nakit ihtiyaçlarınız için köşede para bulundurmanız gerekir. Risksiz yatırım araçları genellikle para kaybetmezken, geri dönüşleri enflasyona ve bazen daha da azdır.

Fon Yok, Hangi Fonu Almalıyım?
Yatırım alanına yabancıysanız endişelenmeyin. Derhal bir banka şubesine gidin ve risk seçiminize göre fon teklif etmelerini isteyin. Fon fiyatlarını etkileyemeyecek kadar sabırlı bir hastaysanız, daha riskli yatırım fonları seçmek uygun olacaktır. Bir yatırım fonu alırken derhal kar etmeyi beklemek akıllıca olmaz. Yatırım yaptığınız fonun düşeceğine inanmıyorsanız, fonunuzu bir yıl boyunca satmayın.

Yatırım Fonları için Bana Maliyeti Var mı?
Evet. Yatırım fonlarının her ikisi de devlet tarafından vergilendiriliyor. Fon ayrıca kendi idari giderlerine sahiptir. Bildiğiniz gibi, fon yöneticileri fon harcamalarından para kazanıyor. Peki, ne kadar yıllık maliyet alacağım?

Bir örnekle açıklayalım. Fonlarınızı satarken, net kârınızın% 10’u devlet tarafından vergilendirilir. Örneğin, geçen yıl 100.000 TL altın fonu aldınız. Bu fon 1 yıl sonra size% 40 kazandı ve sermayeniz 100.000 TL’den 140.000 TL’ye yükseldi. Böylece 40.000 TL net kar elde ettiniz. Kârınızın% 10’u vergilendirilecek ve hesabınızdaki tutar 136.000 TL’ye düşecektir. Ek olarak, yatırım fonunun belirli bir yıllık harcaması vardır. Örneğin, altın fonun yıllık giderinin% 3 olduğunu varsayalım. Bu çerçevede toplam 136.000 TL tutarın% 3’ünü ödeyeceksiniz. Bu yaklaşık 4080 TL yapar. Fon harcamalarının yıllık oranı 365’e bölünür ve günlük olarak hesabınızdan tahsil edilir. Diğer bir deyişle, bir fonun günlük maliyeti% 3’lük bir giderle% 0,008’dir.

Bir yatırım fonu alırken ve satarken nelere dikkat etmeliyiz?
1- Yatırım fonunuzu analiz edin. Lütfen önceki dönem iadelerine bakın, ancak yalnızca önceki dönem iadelerine dayalı kararlar vermeyin.

2- Birçok yatırım fonu hesaba 2-3 gün, hatta satıştan 5 gün sonra yatırılır. Bu nedenle, acil durumlarda, yanınızda para olmalıdır.

3- Alacağınız yatırım fonunun kurallarına ve özelliklerine dikkat edin. Gereksiz maliyet çekmekten kaçının.

4- Piyasa koşullarına iyi bir göz atın. Örneğin, ekonomi kötüye gidiyorsa hisse senedi almak akıllıca olmayabilir. Bunun yerine, altın veya para fonları alınabilir.

5- Ekonomiyle ilgili olarak aldığınız fonların oranına dikkat edin. Örneğin, ekonomi kötüye giderken, kazanılan fonlar var ve ekonomi iyi gittiğinde, fonlar var.

6- Kimsenin tavsiyesi ile yatırım yapmayın. Bizimki bile. Şimdiye kadar yazdığımız her kelime yatırım danışmanlığı kapsamında değil. Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Hakkında Afinans

Finans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir